Broylerlerde kaplanmış ve kaplanmamış esansiyel yağların performansa ve karkas kalitesine etkisi
Effect of encapsulated and noncapsulated essential oils on performanceand carcass quality in broilers
- Tez No: 678976
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, broyler civcivlerde kaplanmış (KEYA) ve kaplanmamış esansiyel yağların (EYA) yem tüketimi, yemden yararlanma oranı, canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, karkas verimi, karkas ağırlığı, karkas kalitesi ve karkas üzerindeki göğüs ve but etlerin de etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Denemede 324 adet 1 günlük yaşta Ross308 genotipinde dişi etlik civciv kullanılmıştır. 108 adet olacak şekilde 3 gruba ayrılan civcivler, 18 hayvan içeren 6 alt grup oluşturuldu. İçerisinde en az %12 cinnamaldehyde, %2,5 carvacrol ve %2,5 thymol içeren kaplanmış esansiyel yağ ve kaplanmamış esansiyel yağ yem katkısı bulunan rasyonlarla besleneme 42 gün sürdürüldü. İlk gün başta olmak üzere her hafta 7 gün arayla canlı ağırlık ve yem tüketimi için tartım yapılarak yemden yararlanma oranı hesaplandı (Çalıkoğlu ve ark 2006). Canlı ağırlık, yem tüketimi ve yemden yararlanma oranları açısından gruplar arası önemli farklılıklar yoktur (P>0.05). Sadece canlı ağırlık artışı 35. günde KEYA içeren grup diğer gruplara göre önemli derecede düşük bulunmuştur (P0.05). Karkas ağırlığı, karkas randımanı, göğüs ağırlığı ve but ağırlığı bakımından gruplar arasında farklılık bulunmamıştır (P>0.05). Karkas et kalitesini gözlemlemek adına karkasın göğüs ve but kısımlarında yapılan kuru madde, ham kül, ham protein, ham yağ, pH analizleri ile yağ asitleri kompozisyonuna bakılmıştır. Butta gruplar arasında kuru madde bakımından önemli farklılıklar bulunmuştur (P0.05). Hem göğüs hem de but etinde ham yağ ve pH değerleri arasında gruplarda farklılıklar bulunmamaktadır (P>0.05). Kesilen hayvanların karkaslarından numuneler alınarak yağ asidi kompozisyonları tespit edilmiştir. Hem göğüs hem de butta yapılan yağ asidi analizlerinde elde edilen yağ asidi kompozisyonlarında genel olarak göğüs ve butta gruplar arasında farklılık gözlemlenmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of coated (KEYA) and coated essential oils (EA) on feed consumption, feed conversion ratio, body weight, body weight, body weight, body weight, life, carcass yield, carcass, carcass quality and carcass breast and meat in broiler chicks. and its effects on meats have been used. In the experiment, 324 one-day old female broiler chickens of Ross308 genotype were used. The chicks were divided into 3 groups as 108, and 6 subgroups containing 18 animals were formed. The diets containing at least 12% cinnamaldehyde, 2.5% carvacrol and 2.5% thymol containing coated essential oil and uncoated essential oil feed additives were fed for 42 days. Feed utilization rate was calculated by weighing for body weight and feed consumption every 7 days a week, on the first day (Calikoglu et al. 2006). There were no significant differences between the groups in terms of body weight, feed consumption and feed conversion rates (P>0.05). Only the body weight gain on the 35th day was found to be significantly lower in the group with BSEC than the other groups (P 0.05). There was no difference between the groups in terms of carcass weight, carcass yield, breast weight and thigh weight (P> 0.05). In order to observe the meat quality of the carcass, dry matter, raw ash, crude protein, crude fat, pH analyzes and fatty acids composition of the breast and thigh parts of the carcass were examined. Significant differences in dry matter were found between the butt groups (P 0.05). There were no differences between the groups in terms of crude fat and pH values in both breast and thigh meat (P>0.05). Fatty acid compositions were determined by taking samples from the breast and thigh meat of the animals subjected to slaughter. In the fatty acid compositions obtained in both breast and thigh fatty acid analyzes, no difference was observed between breast and thigh groups in general (P> 0.05).