Avrupa Rönesansının diyalektiği
The dialectics of the European Renaissance
  1. Tez No: 679317
  2. Yazar: ABDULKADİR ABDURRAHİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bir araştırmacı ya da Avrupa tarihiyle ilgilenen bir kişi, Avrupa tarihinin önemli olayları üzerinde durmalı, çünkü olaylar sadece Avrupa'nın tarihini değil, bütün dünyanın farklı ülkelerinin tarihinin akışını değiştirmede önemli ve temel bir rol oynamıştır. Avrupa Rönesans dönemi benim kişisel bakış açıma göre Avrupa tarihinin aşamalarından en önemlisidir. Çünkü Avrupa'da Rönesans 14-16. yüzyıllarda İtalya'da başlamıştır. Rönesans'ın etkileri ve bu dönemde yazılan eserler sadece İtalya ve Avrupa'yı değil Avrupa'nın sınırlarının ötesini de etkilemiştir. Rönesans sayesinde birçok ülke ve krallık kalkınma, gelişme, özgürleşme gibi farklı kavramları ve yeni düşünceleri taklit etmeye çalışmışlardır. Rönesans'ın yeni ilkeleri dünyanın çeşitli yerlerine dağılmış monarşiler ve teokratik güçlerin orta çağ boyunca Avrupa'da uzun süre hüküm süren feodal sistemini tehdit etmiş ve tahtları sallamaya başlamıştır. İtalya'dan çıkmış olan Rönesans'ın etkileri yavaş yavaş Fransa, İspanya, Almanya ve Rusya'ya ulaşmıştır. Rönesans Avrupa'da yayılmış hümanizm ve bilişsel aydınlanma akımı ile ileri Avrupa medeniyeti ortaya çıkmıştır. 1000 yıl boyunca orta çağda ya da karanlık çağda cehalet, feodalizm ve kilise kontrolü altında olan Avrupa'da yavaş yavaş kilisenin otoritesi zayıflamaya başlamıştır. Böylece Rönesans, dinsel reform dönemi ve coğrafi keşiflerin sona ermesi Rönesans yükselişinin ve gelişmesinin bir sonucudur. Bunları aydınlanmış monarşiler çağı, milliyetçilik çağı, aydınlanma çağı ve sanayi inkılabı gibi diğer devirler takip etti ve tüm bu çağlar Rönesans etkileri olmadan ortaya çıkmayacaktı. Bu araştırmada sizlere mümkün olduğu kadar Rönesans tarihi ve onun etkileri, sonuçları ve nedenlerinden bahsedeceğim. Önce Ortaçağ'da Avrupa'nın durumunun kısa bir özetinden bahsedeceğim. Daha sonra neden bu dönem karanlık çağlar olarak adlandırılmış olduğu ile ilgili bilgiler vereceğim. O dönemde Avrupa ülkelerinde hüküm süren patolojik yoksulluk, Rönesans felsefesi, tarihsel oluşum sebepleri, Rönesans'tan kaynaklanan en önemli sorunları ve ondan sonraki dönemler arasındaki diyalektik ilişkiden bahsedeceğim. Bu araştırmanın üçüncü bölümünde Rönesans'ın ortaya çıktığı yeri ve onun isminin sebebine ve neden Rönesans'ın Avrupa'da çıktığından; sanat, edebiyat, siyaset, ekonomi ve din akımlarından bahsedeceğim. Ardından İtalya dışında; Fransa, İngiltere, İber Yarımadası, Almanya'da gerçekleşen Rönesans hareketleri arasındaki farklar hakkında basit bir karşılaştırma yapacağım. En son bölümde ise Rönesans'ın en önemli sonuçlarından bahsedeceğim. Avrupa'nın Rönesans tarihi çok önemlidir. Özellikle Avrupa tarihi ortaçağ boyunca, fakirlik, acı çekme, cehalet ve sonra Rönesans'ın doğuşu şeklinde gelişmiştir. Şu anki Avrupa'nın teknolojik, liberal ve modern kalkınmış durumu, Rönesans döneminden itibaren inşa edilmiştir. Bazı Müslüman ülkelerinin de günümüzde Rönesans yapmaya ihtiyacı vardır. Bir Rönesans bizim ülkelerimizi modern Avrupa ülkesi saflarına taşıyabilir ve bu nedenle Rönesans'ın etkilerini İslam medeniyetlerinde aramaya başladım. Avrupa ortaçağda cehalet ve gericiliğin denizine batarken, bilimin ışıkları İslam dünyasını aydınlatıyormuş, o kadar ki dönemde Avrupa astronomi ve tıbbın temelleri bilmiyormuş ve tüm İslamın bilgileri Avrupa'ya taşınmıştır. İslam dünyasında ile batı dünyası arasındaki çeşitli iletişim kanalları ya da hatları aracığıyla tüm bu bilgi Avrupa'ya aktarılmıştır ve İslam'ın bilginleri Avrupa Rönesans'ına yardım etmiştir.
Özet (Çeviri)
When a researcher or interested person studies European history, he must stop at important historical events in European history that played a fundamental role in changing history not only in the European arena, but in various countries of the world as a whole. One of the most influential historical stages in European history is the period of the European Renaissance, which began in Italy. The European Renaissance from my personal point of view is one of the most important historical stages in the general history of Europe. Because it was the first step that Europe had planned towards building its renaissance and despite its development, the European Renaissance started from Italy during the 14th and 16th centuries and constituted an important turning point not only in the history of Italy and Europe, but the effects and reflexes of the Renaissance that extended beyond the borders of Europe. Many scattered countries and Emirates started trying to emulate the Renaissance, the ideas of the Renaissance and development, and the new principles that the Renaissance brought about. The influences of the Renaissance, which emanated from Italy, slowly reached France, England, Spain, the Netherlands, Scandinavia, Germany and Russia. The importance of the Renaissance stems from that humanistic and cognitive enlightenment current that began to spread in Europe, as well as the importance of the Renaissance from being the first step that Europe made with a qualitative leap forward, after a thousand years Europe lived in the Middle Ages or the so-called dark ages under the chains of ignorance, feudalism and grip. The Church began to gradually turn the balance, so what ended the Renaissance until the era of religious reform followed, and geographical discoveries and the establishment of these two stages are an inevitable result of the rise of the Renaissance. Then followed other eras, such as the era of enlightened monarchies, the era of nationalities and lights, the industrial revolution, and all those ages would not have appeared and had arisen without the influences of the Renaissance. The basic lines of the research: Through this research 1 I will cover as much as possible the history of the renaissance, its effects, results and causes. Through the first research I will talk about a summary of the conditions of Europe during the Middle Ages or as it was called a term (the dark ages) and the most important effects that arose or emerged from the Middle Ages and the state of ignorance And the satisfactory poverty that prevailed in European countries during those ages. I will also talk about the dialectic of the Renaissance or the historical philosophical relationship that caused the formation of that era, the most important problems resulting from it, and the dialectical relationship between it and later eras. In the third chapter of this research I will search for the place of launch of the renaissance, the reason for its name, why it was launched from Europe, and in the next chapter the most important aspects resulting from the Renaissance, such as the artistic, literary, scientific, religious and economic renaissance, and then moved to a brief research on the renaissance outside Italy, where it spread to France, England and the peninsula The needles, the lowlands, Germany, the difference between each renaissance, a simplified comparison of the renaissance of Italy and the renaissance of the rest of the countries, and finally the most important results left by the Renaissance. Objective: The truth of the matter is that the Renaissance is considered one of the most important topics and points in European history, as it is a form of the rebirth of Europe, especially after a long period of suffering, pain and ignorance that Europe experienced during the Middle Ages. And how a modern, liberal, powerful technological Europe built the foundations of its current civilization on the rules, principles and effects produced by the Renaissance. Many of our countries are in need of a strong and modern renaissance that would transfer Muslim countries to the ranks of modern European countries. In addition to my intense love for European history, I started to search for the strong influence of Islamic civilization in the European Renaissance. While European countries were submerged in a sea of ignorance and myths, the lights of science changed the Islamic world. Even some of the basics of medicine and astronomy, which are among the axioms or universals in the Islamic world, were unknown and unreal Known in the European community. And through several channels or lines of contact between the Islamic world and the Western world, that knowledge was transferred to Europe and contributed strongly to the European Renaissance.