Restorative design approaches in assisted living facilities for elders: Revisiting biophilia hypothesis and universal design principles
Yaşlılar için huzurevi tasarımında restoratif tasarım yaklaşımları: Biyofilik tasarım ve evrensel tasarım prensipleri çerçevesinde huzurevlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 679396
  2. Yazar: GÜLŞAH DOĞAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ARSLAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Değişen aile yapısı ve ihtiyaçlar sebebiyle günümüzde yaşlılar için geçmişe göre alternatif barınma ve yaşam seçenekleri oluşmuştur. Bu seçeneklerden biri de geçmişte olumsuz koşullar ile anılsa da günümüzde olumlu örnekler bulunduran huzurevleridir. Bu çalışma, huzurevlerinin yaşlılara erişilebilir ve konforlu bir alan sunmaya ek olarak, sağlıklarını olumlu etkileyecek ortamlar yaratma potansiyelini konu almaktadır. Bu amaçla, insan sağlığı üzerindeki etkileri ile doğadan ilham alan biyofilik tasarım ve yaşlılara eşit erişim ve yaşam koşulları sağlayacak olan evrensel tasarımın birlikte değerlendirilmesiyle yaşlılar için restoratif bir huzurevi tasarım kılavuzu hazırlanmak istenmiştir. Araştırmada, biyofilik ve evrensel tasarımın teoriden pratiğe aktarılmasında literatürde bilgi açığı olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple, doğadan ilham alıp sürdürülebilir bir çevreyi amaçlayan güncel yeşil bina sertifika sistemleri incelenmiş, biyofilik ve evrensel tasarıma değinen ve yeşil bina sertifikalı üç sertifika örneği seçilmiştir. Bu sertifikaların biyofilik ve evrensel tasarımla bağlantılı kriterleri ve bu kriterleri sağlama koşulları tablolar halinde bir araya getirilmiştir. Üçü yeşil bina sertifikalarını almış olan, diğer üçü ise biyofilik ve evrensel parametreleri taşıyan, ödül almış, nitelikli olmak üzere toplamda altı örnek huzurevi projesi incelenmiştir. Bu incelemeler, biyofilik ve evrensel tasarımın huzurevlerinde sağlanma durumu ve nasıl sağlanabildiğini görseller ve açıklamalarla ele almıştır. Bulguların değerlendirilmesi bölümünde, incelenen huzurevleri ve yeşil bina sertifikaları ışığında, her bir biyofilik ve evrensel tasarım parametresinin, huzurevlerine nasıl uygulanacağı aktarılmıştır. Çıkan sonuçlar ve örnek projeler kapsamında huzurevleri için bir tasarım yönergesi oluşturulmuştur. Bu bulgular ileride tasarlanacak ya da tadilat edilecek huzurevlerinin restoratif bir potansiyel oluşturmalarına imkan sağlayacaktır. Ayrıca araştırma, gelecekte Türkiye'de oluşturulan yeşil bina sertifikalarındaki biyofilik ve evrensel tasarım kriterleri için bir potansiyel araştırma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Due to the changing family structure and needs, alternative accommodation and living options have emerged for the elderly. One of these options is assisted living facilities, which were remembered with adverse conditions in the past. This study focuses on the potential of assisted living facilities to create environments that will positively affect the elders' wellbeing and provide an accessible and comfortable place. For this purpose, the thesis aimed to prepare a restorative assisted living facility design guide by evaluating the biophilic design inspired by nature with its effects on human health and the universal design that will provide equal access and living conditions. The research has determined a knowledge gap in the literature in transferring the biophilic and universal design from theory to practice. For this reason, up-to-date green building rating tools (GBRTs), inspired by nature and aiming for a sustainable environment, were examined, and three examples of green building standards were selected that address biophilic and universal design. The credits of the certificates related to biophilic and universal design and the related requirements are compiled with the thesis. A total of six case studies of assisted living facility projects, three of which received the green building certificates, and the other three with biophilic and universal parameters, which are qualified and awarded, were selected. These reviews discussed the provision of biophilic and universal design in assisted living facilities and how they can be achieved with images and explanations. In the light of the examined case studies and green building certificates, how each biophilic and universal design parameter will be applied to assisted living facilities is explained in the evaluation of findings section. A design guideline for assisted living facilities was created within the scope of the results and sample projects. These findings will enable assisted living facilities to be designed in the future to create a restorative potential on behalf of the users. In addition, the thesis is potential research for biophilic and universal design criteria in green building certificates created in Turkey.