Transformasyon grafların Gutman indeksi
Gutman index of transformation graphs
  1. Tez No: 679537
  2. Yazar: MERVE ÇAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKŞEN BACAK TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Graf teori, günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de matematiksel kimya dalıdır. Bu alanda birçok topolojik indeks üzerinde çalışılmıştır. Bu topolojik indekslerin en yaygın kullanılanları dereceye ve uzaklığa bağlı olanlardır. Bu tezde matematiksel kimya dalında önemli bir yer tutan Gutman indeksi incelenmiştir. Gutman indeksi hem derecenin hem de uzaklığın aynı anda kullanıldığı bir topolojik indekstir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, graf teorinin nasıl ortaya çıktığı anlatılıp hangi alanlarda kullanıldığından bahsedilmiştir. Ayrıca topolojik indeksler ile ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, bu tezde kullanılan bazı tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, bu tezde çalışılan topolojik indeks olan Gutman indeksten bahsedilmiştir. Ayrıca transformasyon graf tanımı verişmiştir. Dördüncü bölümde, yol graf, çevre graf ve yıldız grafın bazı transformasyon grafları üzerinden Gutman indeksi incelenerek genel formüller elde edilmiştir. Beşinci bölümde ise bu çalışmada elde edilen sonuçlar ve önermeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Graph theory is widely used in many areas. One of these areas is mathematical chemistry. Numerous topological indices have been studied in this area. The ones that are commonly used among these indices are the ones that are connected to degree and distance. Gutman index, which has a substantial role in mathematical chemistry, has been studied in this thesis. Gutman index is a topological index in which both degree and distance are used at the same time. This thesis consists of five chapters. In section 1, the way graph theory came forward and the fields in which the theory is used are referred. Information on the topological index are also given. In section 2, there are some definitions used in this thesis. In section 3, Gutman index, a topological index, which used in this thesis is analyzed. In addition, the definition of transformation graphs has been provided. In section 4, Gutman index is studied through some transformation graphs of path graph, cycle graph and star graph, and general formulas are obtained. In section 5, there are conclusions and hypotheses obtained from this study.