Farklı eğrilikli döner simetrik kabukların membran teorisi ve değişken hermit operatörleri ile analizi
Numerical analysis of the rotarry symmetrical shells with different curvatures using membran theory and variable hermite operators
  1. Tez No: 67957
  2. Yazar: ÖZLEM SARIKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN TÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI EGRILIKLI DÖNEL SİMETRİK KABUKLARIN MEMBRAN TEORİSİ VE DEĞİŞKEN HERMİT OPERATÖRLERİ İLE ANALİZİ Özlem SARDKAYA Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. M. Emin TÖZÜN Ocak 1997,100 sayfa. Eğrisel koordinatlarda yüzey geometrisini tanımlayan büyüklükler verildikten sonra, eğrisel geometrideki kabuk diferansiyel denklemleri tanımlanmıştır. Kabuk yüzeyinin düzlemsel metrik yardımıyla gösterimi yapıldıktan sonra; yüzey üzerinde seçilen eğrisel ızgara ile izdüşüm düzlemindeki ızgaranın çakışması hali irdelenmiştir. Eğrisel geometrideki kabuk denklemleri; dönel simetrik geometri ve farklı yüzeyler için elde edilerek diferansiyel denklemleri oluşturulmuştur. Elde edilen denklemler yüzey elemanında seçilen ızgara konumu dikkate alınarak; bir boyutlu Hermit sayısal çözüm yöntemi kullanılarak sonlu denklemlere dönüştürülmüştür. Elde edilen denklemler, farklı kabuk geometrileri ve farklı sınır şartlan dikkate alınarak Gauss eliminasyon yöntemi kullanılarakÖZET (Devam Ediyor) çözülmüş, sonuçlar klasik çözüm yöntemleri ile kıyaslanarak tablolar halinde sunulmuştur. Bulunan sonuçlara göre ilgili diyagramlar hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Kabuklar, Hermit Yöntemi, Membran Teorisi, Tansör Cebri, Sayısal Çözümleme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis NUMERICAL ANALYSIS OF THE ROTARY SYMMETRICAL SHELLS WITH DIFFERENT CURVATURES USING MEMBRAN THEORY AND VARIABLE HERMTTE OPERATORS Özlem SARIKA YA Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor : Assist. Prof. Dr. M. Emin TÖZÜN January 1997, 100 pages. After giving the sizes which define the surface geometry on the inclined plane coordinater, shell differential equations are defined on the inclined plane geometry. After it is shown by the help of plane metric of surface of shell, inclined gridiron which was chosen on the surface being congruent with the gridiron on the projection plane were examined. After shell equations in the inclined geometry were obtained for the rotary symmetrical geometry and the different surfaces, they were formed in differential equations. And these equations were converted finite equations taking care position of the gridiron what was chosen on the surface element and using one-dimensional Hermite numerical solution method. The obtained equations were solved by Gauss elimination method taking careABSTRACT (Continued) different shell geometries and limit conditions. And the results were presented as the tables comparing with classical solution methods. In accordance with the obtained results, related diagrams were prepared. Key words : Shells, Hermit Methods, Membran Theory, Numerical Solution, Tensor Algebra Science code : 620.01.01, 625.03.01, 625.03.02 VI