AI-SiO2-pSİ (MYY) güneş pillerinin sıcaklığa bağlı elektriksel karakteristikleri
  1. Tez No: 67960
  2. Yazar: CANAN TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Al-Si02 - pSi (MYY) GÜNEŞ PİLLERİNİN SICAKLIĞA BAĞLI ELEKTRİKSEL KAREKTERİSTİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Canan TEMEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1997 ÖZET Yaklaşık 20-30Â kalınlığındaki oksit tabakalı metal-yalıtkan-yarıiletken (Al- Si02-pSi) güneş pillerinin karanlık ve ışık altındaki akım-voltaj (I-V) karekteristikleri ve onlann diğer çoğu parametreleri sıcaklığın fonksiyonu olarak 290-385 K sıcaklık aralığında incelendi. Orta beslem (~0, 1-0,5 V) bölgesinde karanlık akım-voltaj (I-V) ve ışık altındaki akım-voltaj (Isc-Voc) eğrileri lineer ve eğimleri ise hemen hemen sıcaklıktan bağımsızdır. Güneş pilinin idealite faktörü n, sıcaklığa kuvvetlice bağlı olup sıcaklığın tersi (l/T) ile lineer olarak değişmektedir ve aynı zamanda ters doyum akımı (Io) da sıcaklık ile lineer olarak değişmektedir. Sıcaklıktaki azalma ile hem idealite faktörünün(n) artması nemde engel yüksekliğinin(0B) azalması saf termiyonik emisyon-difruzyon teorisinden sapma olduğunun ilk işaretidir. Bu olay büyük ihtimalle diğer akım-iletim mekanizmalarının da etkili olduğunu yani engel boyunca tünelleme ve tüketim bölgesindeki rekombinasyon yoluyla ilave akımların meydana geldiğinin bir sonucudur. Bilim kodu :404.05.01 Anahtar kelimeler : güneş pilleri, iletim mekanizmaları, arayüzey durumları Sayfa adedi : 54 Tez yöneticisi
Özet (Çeviri)
TEMPERATURE DEPENDENCE OF THE ELECTRICAL CHARACTERISTICS OF Al-SK>2-pSi (MIS) SOLAR CELLS (M.Sc Thesis) Canan TEMEL GAZt UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1997 ABSTRACT The temperature dependence of dark and illuminated current-voltage (I-V) characteristics and other major parameters of metal-insulator-semiconductor (Al-Si02-pSi) solar cells with an interfacial oxide thickness of 20-30 Â are investigated in the temperature range 290-385 K. In the intermediate bias voltage region(~0, 1-0,5 V) the semüogharitmic plots of dark I-V and under iUummationCIsc-Voc) curves were found to be linear and the slopes were almost independent of temperature. The solar cell ideality factor n was strongly temperature dependent changing linearly with inverse temperature and also the reverse saturation current I0 changes linearly with temperature. Both the increase in n and decrease in the barrier height (B) with decreasing temperature are at first sight indicative of deviation from the pure thermionicemission -diffusion theory. It may be due to excess current resulting by other processes, namely, tunneling through the barrier and recombination in the depletion region. Science code : 404.05.01 KeyWord solar cells, transport mechanism,, interlace states Page number : 54 Adviser : Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Altındal