X, Y ve Z kuşağı havayolu tüketicisinin satın alma davranışı
Purchase behavior of generation X, Y and Z airline consumer
- Tez No: 679654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin beraber kullanıldığı çalışmadaki temel amaç havayolu sektöründe tüketici tercihleri ile satın alma davranışları arasındaki ilişki ve kuşaklara göre satın alma tercihlerinin değişimini belirlemeye yönelik yapılan çalışmada önemli sonuçlara yer verilmiştir. Havayolu tüketici tercihlerine etki eden faktörlerin; çalışan yeterliliği, uçuş başarısı, uçuş hizmet kalitesi, direkt uçuş ve uygun fiyat olduğu saptanmıştır. Demografik özelliklerin farklılaştığı X, Y ve Z kuşağı havayolu tüketicilerin havayolu kullanma kıstasları ve satın almaya yönelik davranışları incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda X, Y ve Z kuşağı tüketicilerden anket yöntemi ile veri elde edilmiştir. Elde edilen verilere SPSS 23.0 istatistik programı ile birlikte faktör analizi, Ki-kare ve ANOVA testi uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre; Kuşaklara göre bakıldığında, X kuşağı katılımcıları, Y ve Z kuşağı katılımcılarına göre fiyat ve direkt uçuş konusunda daha hassas davranmakta ve yeniden satın alma konusunda daha istekli olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis, in which qualitative and quantitative research methods are used together, is the relationship between consumer preferences and purchasing behaviors in the airline industry, and important results are included in the study conducted to determine the change in purchasing preferences according to generations. Factors affecting airline consumer preferences; employee proficiency, flight success, flight service quality, direct flight and reasonable price. The airline usage criteria and purchasing behaviors of X, Y and Z generation airline consumers, whose demographic characteristics differ, are examined. For this purpose, data were obtained from X, Y and Z generation consumers by survey method. Factor analysis, Chi-square and ANOVA tests were applied to the obtained data together with the SPSS 23.0 statistical program. According to the results; Considering the generations, the X generation participants are more sensitive about price and direct flights than the Y and Z generation participants and are more willing to repurchase.