Miyokard infarktüsü geçirmiş bireylerde umutsuzluk düzeyinin belirlenmesi
Determination of hopelessness in individuals with myocardial infarction
- Tez No: 679750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE MUZ, DOÇ. DR. HANİFE ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Nursing, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma miyokard infarktüs geçirmiş hastalarda umutsuzluk düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Adana İlindeki Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi koroner yoğun bakım ve koroner servislerinde akut miyokard infarktüs tanısı almış olan bireyler oluşturmuştur. Örneklemi ise Ocak 2020- Eylül 2020 tarihleri arasında miyokard infarktüs tanısı almış 200 birey oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, tanımlayıcı anket formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde ve ortalama, Mann-Whitney U Testi, Ki-kare, Kruskal Wallis ve Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Beck Umutsuzluk ölçeğinden alınan puanların ortalaması 6.0±4.79 olarak hesaplanmıştır. Gelecek ile ilgili duygular ve beklentiler 1.24±1.38, motivasyon kaybı 2.55±2.11 ve umut 2.20±1.91 olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin % 7.0'ının yüksek düzeyde umutsuzluk evresinde olduğu; %20.0'ının orta düzeyde umutsuzluk evresinde olduğu tespit edilmiştir. Yaş, öğrenim durumu, çalışma durumu, aile ile birlikte yaşama, medeni durumu gibi demografik özellikler umutsuzluğu anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Bu sonuçlar doğrultusunda akut miyokard infarktüs geçiren bireylerde umutsuzluğu etkileyen faktörler sağlık perseneli tarafından detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the level of hopelessness in patients with myocardial infarction. The population of the study consisted of individuals diagnosed with acute myocardial infarction in the coronary intensive care and coronary services of Adana City Training and Research Hospital in Adana. The sample consisted of 200 individuals diagnosed with myocardial infarction between January 2020 and September 2020. The research data were collected using a descriptive questionnaire and Beck Hopelessness Scale. Number, percentage and mean, Mann-Whitney U Test, Chi-square, Kruskal Wallis H and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. The average score of Beck Hopelessness Scale was calculated as 6.0 ± 4.79. Emotions and expectations about the future were determined as 1.24 ± 1.38, loss of motivation 2.55 ± 2.11, and hope 2.20 ± 1.91. 7.0% of the individuals participating in the research are in a high level of hopelessness; It was determined that 20.0% of them were in the middle level of hopelessness. Demographic characteristics such as age, educational status, employment status, living with the family, and marital status were found to significantly affect hopelessness. In line with these results, factors affecting hopelessness in individuals with acute myocardial infarction should be evaluated in detail according to healthcare professionals.