Clinical grade medical device technologies for interventional cardiovascular magnetic resonance imaging procedures
Girişimsel kalp-damar manyetik rezonans görüntüleme uygulamaları için klinik kullanıma uygun tıbbi cihaz teknolojileri
  1. Tez No: 679759
  2. Yazar: DURSUN KOREL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOCATÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Science and Technology, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Iyonlasan radyasyondan bagımsız üstün yumusak doku tezatı ve herhangi bir düzlemde 3 boyutlu gerçek zamanlı görüntüleme yetenegi ile Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) girisimsel tıp için, X-Ray floroskopi karsısında güçlü bir aday haline gelmektedir. Fakat, klinik seviyede kullanılabilir cihazların azlıgı nedeniyle girisimsel MRG (gMRG) uygulamaları sınırlı kalmıstır. Bu tez çalısması kapsamında ilk olarak, daha önce bizim tarafımızdan gelistirilen iletken mürekkep yazdırma yöntemi iyilestirilerek yeni bir, düsük profilli gMRG cihaz üretim yöntemi ortaya konmustur. Sonrasında, bir adet 20G aktif gMRG ignesi, bir adet 0.035" çaplı, metal aktif gMRG kılavuz teli ve bir adet, 6Fr, MRG açısından güvenli metal örgülü kateter tasarımı basarılı bir sekilde gelistirilmistir. gMRG cihazlarının MRG görünürlüklerini iyilestirmek ve RF güvenliklerini degerlendirmek amacı ile elektromanyetik simülasyon araçları kullanılmıstır. Gelistirilen cihaz tasarımları, biyouyumlu malzemeler kullanılarak üreilmistir. Üretilen örnekler mekanik, RF güvenligi ve MRG görünürlügü açısından uluslararası tıbbi cihaz sınama standartlarına uygun olarak labaratuvar ortamında sınanmıstır. Daha sonra, mekanik özelliklerin ve MRG görünürlügünün sınanması, etik kurallara uygun olarak canlı hayvan deneyleri ile gerçeklestirilmistir. Sınama sonuçları ticari olarak elde edilebilen esdeger cihazlar ile karsılastırılmıstır. Tüm cihaz örneklerinin RF kaynaklı sıcaklık artısı klinik olarak kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalmıstır. Aktif gMRG ignesi ve aktif gMRG kılavuz teli tüm deneyler sırasında MRG ile açık bir sekilde görüntülenebilmistir. Tüm cihaz örneklerinin mekanik performansı ticari olarak elde edilebilen esdeger cihazlar ile kıyaslanabilir seviyededir. Gelistirilen cihaz tasarımları, alandaki en temel ihtiyacı karsılayarak çesitli gMRG uygulamalarına imkan verecektir.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Imaging (MRI) is a promising candidate against X-ray fluoroscopy for the image-guidance of minimally invasive procedures thanks to its ionizing radiation-free, exquisite soft tissue contrast and ability of 3D real-time imaging in arbitrary planes. However, interventional MRI (iMRI) is hampered by the lack of clinical grade MRI-compatible interventional devices. In this thesis study, first, a lowprofile iMRI device fabrication method was introduced by modifying the conductive ink printing method which was previously introduced by our group. Next, three most fundamental iMRI device designs including a 20 G active iMRI needle, a 0.035" outer diameter metallic active iMRI guidewire and a 6 FR, MRI-safe, metallic braided catheter were successfully introduced to expand interventional cardiovascular MRI applications. Electromagnetic simulation tools were employed to optimize the device radio frequency (RF) antenna geometry for optimal device visibility, and to assess RF-safety of iMRI devices. Proposed iMRI device designs were prototyped using biocompatible materials. In-vitro mechanical, RF-induced heating and MRI visibility performance of the prototypes were tested per international medical device test standards. In-vivo mechanical and MRI visibility tests were performed in swine per local animal study regulations. Test results were compared to commercially available equivalents. RF-induced temperature rise of all three prototypes remained within clinically acceptable limits. Active iMRI needle and active iMRI guidewire prototypes were clearly visible during in-vitro and in-vivo tests. All prototypes demonstrated comparable mechanical performance with commercially available equivalents. Proposed iMRI device designs will meet the most urgent need in the iMRI field enabling a broad range of iMRI applications.