JHA- Thakur potansiyeli kullanılarak alkali halojenlerin termoelastik özelliklerinin incelenmesi
The study of elastic properties of Alkali Halide crystals
  1. Tez No: 67993
  2. Yazar: ÜLKÜ BAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
JHA-THAKUR POTANSİYELİ KULLANILARAK ALKALİ HALOJENLERİN TERMOELASTİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ülkü BAYHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu çalışmada Jha-Thakur potansiyeli ve Born-Lande ve Born-Mayer tipi potansiyel fonksiyonları kullanılarak alkali ve gümüş alkali halojen kristalleri için bazı termoelastik özellikler ve yapısal faz geçişleri incelendi. Önce Jha-Thakur, Born-Lande ve Bom-Mayer tipi potansiyel fonksiyonları parametrize edildi. Daha sonra hesaplanan potansiyel parametreleri kullanılarak Grüneisen parametresi (y), kohesif enerji (W0), bulk modülünün basınç türevi (dB/dP) gibi bazı mekanik özellikler hesaplandı. Sonra her üç tip potansiyel kullanılarak alkali ve gümüş alkali halojenler için basınç-hacim eğrileri çizildi. Bulk modülünün basınçla değişimi potansiyel fonksiyonu ve hal denklemleri ile incelendi. 0-45 kbar arasında geçiş basıncı ve sıcaklığı hesaplandı. Bu çalışmada son olarak Jha-Thakur, Born-Lande ve Born-Mayer potansiyel fonksiyonları kullanılarak alkali halojenlerin ve gümüş alkali halojenlerin ikinci dereceden ve üçüncü dereceden elastik sabitleri (C;j, Cp) hesaplandı ve sonuçlar deney değerleri ile karşılaştırıldı. Bilim Kodu : 404.05.01 Anahtar Kelimeler : Parametrize, elastik sabitleri, faz geçiş sıcaklığı, faz geçiş basıncı, kohesif enerji Sayfa Adedi : 119 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKOĞLU
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Ülkü BAYHAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT In this study, some thermo-elastic properties and the theoretical phase transitions under pressure and temperature, for some iyionic crystals, are investigated by using the Jha-Thakur, Born-Lande and Bora-Mayer type potential functions. For this calculations, firstly, the potential functions are parametrized. Then some mechanical properties such as the Gruneisen constant (y), cohesive energy (W0), the pressure derivative of bulk modulus (dB/dP), P-V relations, isothermal and adiabatic Anderson-Grüneisen parameter (6S, 5T) are calculated by using the computed potential parameters of alkali halide crystals. Finally, for the same crystals, the second and third-order elastic constants (Qj, Qjk) and pressure derivative of second order elastic constants, shear constants C and Bulk modulus are calculated. The calculated values are compared with the recent experimental values. Science Code : 404.05.01 KeyWords : Parametrization, elastic constants, phase transiton pressure, phase transiton temperature, cohesive energy Page Number : 119 Adviser : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKO?LU