Birinci basamak hekimlerinin yaşlı istismarı ve ihmali konusundaki farkındalıkları ve istismarı araştırma düzeyleri
Primary care physicians' awareness and level of investigation in elder abuse and negligence
  1. Tez No: 680296
  2. Yazar: ÖZGE ÖZOKCU GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, UZMAN GİZEM LİMNİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Yaşlılık dönemi; bireylerin bağımlılıklarının arttığı, kazalara açık hale geldikleri, fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin azaldığı, pek çok kronik sorunla baş etmek durumunda kalınan bir dönemdir. Bu durumun hem yaşlı birey hem de bakım verenler açısından olumsuz önemli sonuçları mevcuttur. Yaşlı istismarının verdiği zararların önüne geçmenin belki de en etkili yolu, istismarının varlığından şüphelenmek ve bu durumu ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmanın amacı aile hekimlerinin herhangi bir nedenle kendilerine başvuran yaşlı hastalarda ihmal ve istismar belirtilerini ne kadar fark ettikleri ve bununla ilgili nasıl davrandıklarını saptayabilmektir. Yöntem: Kesitsel analitik desendeki bu çalışma, 2018 Aralık tarihinde İzmir merkez ilçelerinde çalışan 268 aile hekimi ile gerçekleştirilmiştir. Hekim sayısı 11 ilçenin hekim nüfusuna göre oranlı olarak bölüştürülerek, her ilçede rastgele seçilen ASM'lerdeki doktorlar gönüllülük ilkesine göre dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak demografik bilgiler ve yaşlı istismarı sorgulama deneyimini içeren bir anket ile istismar ya da ihmal olasılığı içeren olgular hazırlanmıştır. Olgular ile ilgili istismar düşünülüp düşünülmediği, düşünülürse ne yapılacağı araştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve analizinde IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 22.0 istatistik paket programı kullanılmış; ki-kare, t-testi, korelasyon ile ANOVA testi yapılmıştır. p değeri
Özet (Çeviri)
Aim: Senescence is a period in which individuals' addiction increases, they are more vulnerable to accidents, their physical and mental skills decrease and they need to deal with plenty of chronic diseases. There are significant negative consequences of this period both for the elderly individual and the caretakers of the individual. One of the most effective methods of preventing negative consequences of elder abuse is to suspect the existence of it and try to reveal the abuse. This study aims to investigate primary care physicians' level of awareness in understanding the signs of elder abuse and negligence and their reaction when they are consulted by elderly patients for any particular reasons. Method: This analytical cross-sectional study was conducted in December 2018 with 268 primary care physicians who worked in central districts of Izmir. The number of physicians was divided proportionally based on physician-to-population ratio in 11 districts and randomly selected physicians in each district participated in the study on voluntary basis. A questionnaire which includes physicians' demographic data and their experience in investigation of elder abuse, and sample cases which consist of the possibility of elder abuse and negligence are prepared as data collection tools. It was investigated that whether the participants would suspect the possibility of the existence of elder abuse and how they would react to given cases. In the analysis and evaluation of research data IBM SPSS (The Statistical Package for Social Sciences) 22.0 was utilised and chi-square, t-test, correlation and ANOVA test were conducted. P-value