Bilgisayar kontrollü bina otomasyon sistemi
Computer controlled home automation system
- Tez No: 93652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BİNA OTOMASYON SİSTEMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet GÜVEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2000 ÖZET Bu çalışmada bir bilgisayara takılan ek birimler yardımıyla ve bir yazılım desteği ile bir binanın otomasyon sistemi kontrol edilmektedir. Tasarımı yapılan devre; binadan çeşitli olaylara ait durum sinyalleri almakta bu sinyalleri arabirim kartı yardımıyla bilgisayara göndermektedir. Bilgisayar da bu bilgileri değerlendirerek tepkiler vermektedir. Yangın alarmından bir sinyal geldiğinde siren çalmakta ve tasarımı yapılan devre çalışan tüm cihazları kapamaktadır. Hırsız Alarmından da bir sinyal geldiğinde siren çalmaktadır. Isı algılayıcı devreden gelen sinyalin durumuna göre tasarımı yapılan devre ya ısıtıcıyı yada soğutucuyu çalıştırmaktadır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.00.01 Otomasyon, Güvenlik, Arabirim kartı 74 Doç.Dr. Abdullah ÇAVUŞOĞLU
Özet (Çeviri)
11 COMPUTER CONTROLLED HOME AUTOMATION SYSTEM (M.Sc.Thesis) Ahmet GÜVEN GAZI UNIVERSITY INSTUT1TE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2000 ABSTRACT In this study automation system of a building is controlled by add on computer control cards and by the aid of a software. The designed circuit receives various sampling signals from the building, and sends them to the computer. The computer gives relevant responses by evaluating these datas. When a signal comes from the fire alarm, the siren works, and the designed curcuit turnes all devices off. When a signal comes from the thief alarm, the siren works. The designed circuit starts either the heater or the cooler according that comes from the temperature sensor. Science code Key Words Page number Adviser 626.00.01 Automation, Security, Interface card 74 Doç. Dr. Abdullah ÇAVUŞO?LU