Bazı Hofmann tipi komplekslerin ve konak-konuk bileşiklerinin titreşim spektroskopisi ile incelenmesi
It the vibrational spectroscopic investigations of some hofmann-type complexes and clathrates
- Tez No: 68040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KARACAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
BAZI HOFMANN TIPI KOMPLEKSLERİN VE KONAK-KONUK BİLEŞİKLERİNİN TİTREŞİM SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Doktora Tezi) YÜKSEL TUFAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak - 1997 ÖZ Bu çalışmada, üç değişik ligand kullanarak bazı Hofinann tipi komp leksler ve konak-konuk bileşikleri hazırlanmıştır. Bu bileşiklerin yapılan, infrared ve Raman spektroskopileri ile 4000-400 cm"1 bölgesinde incelen miştir. Bu bileşikler şunlardır; a) M(l,3 tiyoazolidin-2-tion)2Ni(CN)4 (M = Mn, Fe, Co, Ni, Cd) b) M[l,2-bis(4-pridil)etan)2]Nİ(CN)4. 2 C6H4(CH3)2 (M = Mn, Ni, Cd) c) M(imidazol)2 Ni(CN)4.2 C4H802 (M = Co, Ni, Cu, Cd) d) M(imidazol)2 Ni(CN)4.2 C6Hı2 (M = Mn, Co, Ni, Cd) Spektrum sonuçlarından aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. M(l,3-tiyoazolidin-2-tion)2Ni(CN)4 kompleksleri, M(imidazol)2Ni(CN)4 kompleksleri ve konak-konuk bileşikleri, Hofmann tipi konak-konuk bileşikleri ile benzer yapıdadır. 2. M[l,2-bis(4-pridil)etan)2]Ni(CN)4 kompleksleri ve konak-konuk bileşiklerinin yapısı Hofmann tipi konak-konuk bileşiklerinden farklıdır. Bu yapıda, M atomları, ligand atomlarının dört azot atomu ve CN gruplarının iki azot atomu ile oluşturdukları bir oktahedral yapı ile çevrelenmiştir. Ni(CN)4'ün diğer iki CN grubu serbest kalmıştır.
Özet (Çeviri)
(Ph. D. Thesis) YÜKSEL TUFAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January - 1997 ABSTRACT In this study, some Hofmann-type complexes and clathrates have been prepared by using three different ligands. Their structures have been investigated by using infrared and Raman spectroscopies in the 4000-400 cm"1 region. These compounds are the followings: a) M(l,3 thioazolidine-2-thione)2Ni(CN)4 (M = Mn, Fe, Co, Ni, Cd) b) M[l,2-bis(4-pyridyl)ethane)2]Ni(CN)4. 2 CeHUCCHak (M = Mn, Ni, Cd) c) M(imidazole)2Ni(CN)4.2 C4H802 (M = Co, Ni, Cu, Cd) d) M(imidazole)2Ni(CN)4.2 C6Hı2 (M = Mn, Co, Ni, Cd) The spectral results indicate the followings: 1. M(l,3-throazolidine-2-thione)2Ni(CN)4 complexes, M(imidazole)2 Ni(CN)4 complexes and clathrates are similar to those of Hofmann type clathrates. 2. M[l,2-bis(4-pyridyl)ethane)2]Ni(CN)4 complexes and clathrates differ from that of the Hofmann-type clathrates. In this structure, M atoms are in an octahedral environment formed by coordination to four N atoms of the cyanide groups. The other two cyanide groups of Ni(CN)4 moiety have free nitrogen ends.