Knowledge and behavior of international students studying higher education in Turkey towards personal protective measures against COVID-19
Türkiye'de yüksek öğrenim gören uluslararası öğrencilerin COVID-19'a karşı kişisel korunma hakkındaki bilgi ve davranışları
  1. Tez No: 680488
  2. Yazar: ABEDNEGO NZYUKO MASAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma koronavirüs salgını sırasında uluslararası öğrencilerin kişisel koruyucu önlemler uygulanmalarını amaçlanmıştır. Ekim 2020 ile Mart 2021 tarihleri arasında 95 ülkeden gelen 758 uluslararası öğrenci izlenmiştir. Kişisel koruyucu önlemleri uygulama sıklıkları ve bildirilen GBH vakaları incelenmiştir. Kaplan-Meier analizi, kişisel koruyucu önlemlere uyan ve uymayan öğrenciler arasında GBH semptomlarının oluşumunu karşılaştırmak için kullanılmıştır. Çok değişkenli Cox regresyon anlalizi, kişisel koruyucu önlemleri uygulama sıklığı ve bildirilen GBH vakaları arasındaki ilişkileri incelemek için kullanılmıştır. Toplam 139 (% 18, 3) öğrenci grip benzeri hastalık belirtileri bildirmiştir. Sık sık maske kullanan öğrencilerin GBH belirtilerini gösterme olasılıklarının % 33,6 daha az olduğu görülmüştür (Hazard Oranı = 0,664, % 95 CI = 0,494-0,893, p = 0,006). Ellerini sık sık dezenfekte eden öğrencilerin GBH belirtilerini göstereme olasılıkları % 17,1 daha düşük olmuştur (Hazard Oranı = 0,821, % 95 CI = 0,793-0,915, p = 0,029). Dahası, sosyal mesafe uygulayan öğrencilerin GBH belirtilerini gösterme olasılıkları % 23,5 daha düşüktü (Hazard Oranı = 0,765, % 95 CI = 0,610 - 0,960, p = 0,020). Kişisel koruyucu önlemleri medyanın altında olan öğrencilerin, medyanın üstünde puan alan öğrencilere göre 2 kat daha fazla GBH gösterdikleri görülmüştür (Hazard Oranı = 2,16, % 95 CI = 1,53-3,05). Çalışma bulguları, öğrencileri yaygın havayolu enfeksiyonlardan nasıl koruyacaklarını eğitim programlarının başlatılması ihtiyacını göstermektedir. Çalışma ayrıca, uluslararası öğrenciler arasında akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemede kişisel koruyucu önlemlerin etkinliği hakkında bilgi sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aim was to investigate implementation of personal protective measures among international students during COVID-19 pandemic. A total of 758 students from 95 countries were observed between October 2020 and March 2021. Their frequency of implementing the personal protective measures and their reported cases of ILIs were examined. Kaplan-Meier analysis was used to compare the occurrence of symptoms of ILIs among students who adhered and those who did not adhere to the measures. A multivariate Cox proportional regression was performed to investigate the relationships between frequency of implementing the personal protective measures and reported cases of ILIs. A total of 139 (18.3%) students reported symptoms of ILIs. Study findings showed that students who frequently wore facemasks were 33.6% less likely to show symptoms of ILIs adjusting for all the other personal protective measures (HR=0.664, 95%CI=0.494-0.893, p=0.006). Students who frequently disinfected their hands were 17.1 % less likely to report symptoms of ILIs (HR=0.821, 95%CI=0.793- 0.915, p=0.029). Furthermore, students who exercised social distancing measures were 23.5% less likely to report symptoms of ILIs adjusting for the other measures (HR= 0.765, 95%CI=0.610 - 0.960, p=0.020).