Demiryollarında çalışan monoblok tekerleklerin çalışmaları esnasında aşınan kısımlarının MIG-MAG kaynağı ile değişik elektrod kompozisyonlarında yapılan dolgu kaynağının aşınma özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 68070
  2. Yazar: FATİH KARATAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
DEMİRYOLLARINDA ÇALIŞAN MONOBOLK TEKERLERİN ÇALIŞMALARI ESNASINDAKİ AŞINAN KISIMLARININ MIG-MAG KAYNAĞI İLE DEĞİŞİK ELEKTROD KOMPOZİSYONLARINDA YAPILAN DOLGU KAYNAĞININ AŞINMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Fatih KARATAŞOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Demiryollarında çalışan monoblok tekerlerin boden kısımlarında, aşınma meydana gelir. Bu çalışmada aşman kısımların değişik kompozisyonlarda kaynak teli kullanarak MAG yöntemi ile dolgu kaynağı yapılması neticesinde, kaynak bölgesindeki aşınma davranışı incelenmiştir. Elde edilen kaynak metallerinin aşınma, sertlik ve mikroyapı değişimleri tesbit edilmiştir. Aşınma deneyleri için, pın-on-diks sistemi ile çalışan bir aşınma sistemi geliştirildi. Deneyler 2 kg ile 4 kg yükler altında ve 90 dev/dak ile 180 dev/dak devirlerde yapıldı. Aşınma miktarları ağırlık kaybı olarak bulundu. En iyi sonuç kaynak teli bileşimindeki C,Si,Mn ve Cr oranları yüksek olan numuneden elde edildi. Sertliğin artışıyla aşınmanın azaldığı, yükün artışıyla aşınmanın hızlandığı, kayma hızının artışıyla aşınma miktarının azda olsa azaldığı ve ince taneli yapının daha iyi aşınma direnci gösterdiği tesbit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticileri 225. 04.01. Aşınma, MIG-MAG Kaynağı, Dolgu Kaynağı, Mikroyapı 111 Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ Doç. Dr. Mehmet TÜRKER
Özet (Çeviri)
11 INVESTIGATION OF THE WEARING BEHAVIOUR OF WORNED SOLID RAILWAY WHEELS AFTER FILLING WITH DIFFERENT COMPOSITION OF FILLER METALS USING MIG-MAG WELDING METODS (M.Sc.Thesis) Fatih KARATAŞO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE & TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT Wearing occurs on the flange of the railway wheel solid during working. In this study, worned side of the flanges were filled with different composition of the filler electrodes using MAG welding method and wear behaviour of welding has been examined. Hardness, wearing performance and microstructural change of the samples have been determined. A pin-on-disk method have been developed and used for wearing tests. Tests have been carried out at 2 kg and 4 kg loads with 90 r/min and 1 80 r/min revolution. Wearing behaviour of the samples have been determined by using weight change method. The best results were obtained when the filler metal contained high amount of C, Si, Mn and Cr. It was observed that the samples with high hardness and fine grained exhibited high wearing resistance but the samples with heavy loaded showed low wearing resistance. Science code Key Words Page Number Advisers 225.04.01. Wearing, MIG-MAG Welding, Filler Welding, Micro structure 111 Asst. Prof. Dr. Behçet GÜLENÇ Assoc. Prof. Dr. Mehmet TÜRKER