Cinsiyet kimliği araştırmalarında toplumsal rol algısının aracılık rolünün tüketici davranışlarına etkisi
The impact of social role perception's mediating role on consumer behaviour in gender identity research
  1. Tez No: 680745
  2. Yazar: BARIŞ YİĞİT DEMİRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşletmelerin pazarlama kararlarını ve stratejilerini belirlemede önemli olan faktör biyolojik cinsiyettir. Biyolojik cinsiyetin yanı sıra; toplum, kültür ve bireylerin karakterinin bir sonucu olarak ortaya çıkan psikolojik temelli cinsiyet kimliğinin de etkili olduğu düşünülmektedir. Esasen, işletmelerin tüketici davranışını etkilemesi ve yoğun rekabetle başa çıkması; Tüketicilerin demografik, sosyokültürel, psikolojik ve kişisel koşullarını hesaba katması dikkate değerdir. Bu bilimsel çalışmada, işletmelerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde ve pazar bölümlemesinde kullanılabilecekleri“cinsiyet kimliği”,“tüketici davranışı”ve“sosyal rol”kavramları tartışılmıştır. Araştırmanın amacı ve modeli doğrultusunda hazırlanan anket çalışması toplam 438 tüketiciye uygulanmış ve bu sayı eksik veya yanlış cevaplanan anketler nedeniyle 436 anket olarak çalışılmıştır. Bu çalışmada temel hipotez cinsiyet kimliğinin tüketici davranışı üzerindeki etkisi olarak ele alınmış ve sosyal rol algısının aracı rolünü belirlemek için Baron ve Kenny ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmadaki hipotezler Baron ve Kenny ölçeğine göre oluşturulmuştur. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla uygulanan analizler sonucunda; cinsiyet kimliğinin tüketici davranışına etkisinde sosyal rol algısının kısmi aracılık rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The important factor in determining the marketing decisions and strategies of businesses is the biological gender. Besides biological sex; psychologically based gender identity, which emerges as a result of the society, culture and the character of individuals, is also considered to be influential. Substantially, businesses to influence consumer behavior and cope up with intense competition; it is considerable that consumers take into account their demographic, socio-cultural, psychological and personal conditions. In this scientific study, the concepts of“gender identity”,“consumer behaviour”and“social role”, which can be used in determining the marketing strategies of businesses and in market segmentation, were discussed. The questionnaire study which was prepared in line with the purpose and model of the research, was applied to a total of 438 consumers and this number was studied with 436 questionnaires due to the incomplete or incorrectly answered questionnaires. In this study, the main hypothesis was considered as the effect of gender identity on consumer behaviour and Baron and Kenny scale was used to determine the mediator role of social role perception. At the same time the hypotheses in this study were created on the Baron and Kenny scale. As a result of the analyses applied in order to test the research hypotheses; it has been determined that social role perception has a partial mediating role in the effect of gender identity on consumer behaviour.