Bazı primer alifatik alkollerin kinolinyum dikromat ile yükseltgenme kinetiği
  1. Tez No: 68075
  2. Yazar: EMİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
BAZI PRÎMER ALİFATİK ALKOLLERİN KİNOLİNYUM DİKROMAT İLE YÜKSELTGENME KİNETİĞİ (Yüksek Lisans Tezi) Emin AYDOĞAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bazı primer alifatik alkollerin kinolinyum dikromat, (C9H7NH+)2 Cr207"2 (QDC) ile yükseltgenme kinetiği incelendi. Yükseltgenme tepkimesi dimetil sülfoksit ortamında QDC'ye göre birinci derecedendir. Alkole göre Michaelis - Menten kinetiği gözlendi. Çözücü polarlığının azalması ile tepkime hızının arttığı görüldü. Tepkime sübstitüenüerin hem polar hem de sterik etkisindedir. Primer alifatik alkollerin QDC ile yükseltgenme tepkimesi azot atmosferinde akrilonitril varlığında yapıldı ve akrilonitrilin polimerleşmediği görüldü. Gözlenen deneysel veriler primer alifatik alkollerin QDC ile yükseltgenme tepkimesinin hız belirleyen basamağında bir hidrür iyonu transferi olduğunu gösterir. Bilim Kodu : 405.02.01. Anahtar Kelimeler : Yükseltgenme, Kinetik. Sayfa Adedi : 49 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Beytiye ÖZGÜN
Özet (Çeviri)
THE KINETICS OF THE OXIDATION OF SOME PRIMARY ALIPHATIC ALCOHOLS BY QUINOLINIUM DICHROMATE (M, Sc. Thesis) Emin AYDO?AN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (May 1997) ABSTRACT The kinetics of the oxidation of primary aliphatic alcohols by quinolinium dichromate, (C9H7NH+)2 Cr207"2 has been studied. The oxidation studied in dimethyl sulfoxide medium is first-order with respect to QDC. Michaelis - Menten type kinetics are observed with respect to the alcohols. It was observed that the rate of reaction incereases with the decrease in solvent polarity. The reaction is susceptible to both polar and steric effects of the substituents. The reaction does not induce polymerization of acrylonitrile. The observed experimental data have been rationalized in terms of a hydride ion transfer in the rate-determining step. Science code : 405.02.01. Key Words : Oxidation, Kinetic. Page number : 49 Adviser : Prof. Dr. Beytiye ÖZGÜN