Ispanağın mangan klastırı çıkarılmış fotosistem II alt biriminin sentetik mangan kompleksleri ile yeniden yapılandırılması
  1. Tez No: 68093
  2. Yazar: MEHMET SAYIM KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER SOMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ISPANAĞIN MANGAN KLASTIRI ÇIKARTILMIŞ FOTOSİSTEM H ALT BİRİMİNİN SENTETİK MANGAN KOMPLEKSLERİ İLE YENİDEN YAPILANDIRILMASI (Doktora Tezi) Mehmet Sayım KARACAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 1997 ÖZET Yeşil bitkilerin fotosentezinde, özel bir mangan klastırı fotosistem II de suyun oksijene yükseltgenmesinde katalizör rolü oynamaktadır. Bu çalışmada, ıspanağın fotosistem II sindeki mangan klastırı çıkartılarak, yerine çeşitli sentetik mangan kompleksleri ilave edilmiş ve fotosentezin yeniden yapılandırılması, O2 çıkış miktarı ve fluoresans ölçümleri ile incelenmiştir. Bu ölçümler sunucunda PS II elektron transferinde PSII başına iki manganın düştüğü örneklerde iyi bir yeniden yapılandırma gözlenmiştir ve en büyük 02 çıkış kapasitesi ise PS II başına dört manganın düştüğü örneklerde elde edilmiştir. Deneylerimizde kullandığımız sentetik mangan komplekslerinin yeniden yapılandırma kapasiteleri, Okso köprülü dimerik Mn(III) > dimerik Mn(III) > dimerik Mn(II)> monomerik Mn(II) sırasıyla azalmaktadır. Oksijen çıkış kapasitesi, ortama CaCl2 ilavesi ile değişim göstermemiş ancak ortama 33 kDa protein ilavesinde artmıştır. Bilim Kodu : 405.03.01 Anahtar Kelimeler : PS II, Manganı çıkarılmış PS II, Su yükseltgeyen kompleks, PS II nin yeniden yapılandırması Sayfa Adedi : 110 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Güler Somer11 RECONSTITUTION OF THE MANGANESE-DEPLETED SPINACH PHOTOSYSTEM H BY USING SYNTHETIC MANGANESE COMPLEXES (Ph.D. Thesis) Mehmet Sayım KARACAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1997 ABSTRACT In green plants photosynthesis, a special manganese cluster takes a role as a catalyst by oxidising H20 to 02 in photosystem II. In this study, various synthetic manganese complexes were added to manganese-depleted spinach photosystem II and reconstitution of photosynthesis was investigated with the measurement of 02 evolution capacity and variable fluoresence intensities. In case of PS II electron transport, restoration was achived at concentration corresponding to two manganese per PS II; however, in 02 evolution capacity, maximum effect was obtained at concentration corresponding to two manganese per PS II. General decrease in reconstitution of PS II by the synthetic manganese complexes using our experiments was in the order; u-oxo-dimeric Mn(III)> dimeric Mn(III)> dimeric Mn(II)> monomeric Mn(II). Oxygen evolution capacity does not change by the addition of CaCl2 but increases by addition of 33kDa protein to the medium. Science code :405.03.01 Key Words :PS II, Water Oxidising complex, Mn depleted PSII, reconstitution of PS II Page number :1 10 Adviser :Prof. Dr. Güler SOMER
Özet (Çeviri)
11 RECONSTITUTION OF THE MANGANESE-DEPLETED SPINACH PHOTOSYSTEM H BY USING SYNTHETIC MANGANESE COMPLEXES (Ph.D. Thesis) Mehmet Sayım KARACAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY NOVEMBER 1997 ABSTRACT In green plants photosynthesis, a special manganese cluster takes a role as a catalyst by oxidising H20 to 02 in photosystem II. In this study, various synthetic manganese complexes were added to manganese-depleted spinach photosystem II and reconstitution of photosynthesis was investigated with the measurement of 02 evolution capacity and variable fluoresence intensities. In case of PS II electron transport, restoration was achived at concentration corresponding to two manganese per PS II; however, in 02 evolution capacity, maximum effect was obtained at concentration corresponding to two manganese per PS II. General decrease in reconstitution of PS II by the synthetic manganese complexes using our experiments was in the order; u-oxo-dimeric Mn(III)> dimeric Mn(III)> dimeric Mn(II)> monomeric Mn(II). Oxygen evolution capacity does not change by the addition of CaCl2 but increases by addition of 33kDa protein to the medium. Science code :405.03.01 Key Words :PS II, Water Oxidising complex, Mn depleted PSII, reconstitution of PS II Page number :1 10 Adviser :Prof. Dr. Güler SOMER