Antisosyal kişilik bozukluğu olan suçlularda psikopati düzeyi ve suç niteliğinin minör fiziksel anomaliler ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship between psychopathy, crime types, and minor physical anomalies in offenders with antisocial personality disorder
- Tez No: 937692
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL TURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED EMİN BOYLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adalet Bakanlığı
- Enstitü: Adli Tıp Kurumu
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Antisosyal Kişilik Bozukluğu (ASKB), çocukluk veya ergenlik döneminde başlayan, duygulanım ve düşünce yapısında belirgin bir bozulmaya yol açmaksızın, sosyal normlara ve genel kabul gören kurallara uyum sağlayamama, başkalarının haklarını umursamama ve çiğneme ile karakterize kalıcı nitelikte patolojik kişilik örgütlenmesidir. Psikopati ise, empati eksikliği, manipülatif davranışlar, pişmanlık duymama ve antisosyal eğilimlerle tanımlanan bir bozukluktur. Psikopati kişilik özellikleri ve antisosyal davranışlarla, ASKB ise suç davranışları ve sosyal norm ihlalleri ile ilişkilidir. Her iki bozukluğun etiyolojisinde genetik ve çevresel faktörlerin rolü olduğu kabul edilmektedir. Nörogelişimsel bozuklukların biyobelirteçleri olarak değerlendirilen minör fiziksel anomaliler (MFA), embriyogenez sırasında genetik ve çevresel etkenlerle ortaya çıkan morfolojik gelişim kusurlarıdır. Bu çalışma, MFA'ların psikopati düzeyi ile ilişkisini inceleyerek, psikopatinin olası nörogelişimsel yönünü araştırmaktadır. Çalışma, ülke çapında başvuru alınan tek merkezli ve kesitsel tasarımına sahip bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışmanın örneklemi, Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi tarafından ceza sorumluluğu değerlendirmesi için gözlem altına alınan ve DSM-5 tanı ölçütlerine göre ASKB tanısı konulan 18 yaş üzeri erkek suçludan oluşmaktadır. ASKB tanısı almış 156 suçlu ile görüşülmüş, ancak 29'u onam vermediği, 11'i okuma yazma bilmediği ve 2'si görüşmeyi yarıda bıraktığı için çalışma dışı bırakılmış, böylece 114'ü çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu, yaş ve cinsiyet bakımından eşleştirilen, suç geçmişi ve psikiyatrik hastalık öyküsü bulunmayan 54 sağlıklı gönüllüden oluşmuştur. Katılımcıların yazılı onamları alındıktan sonra sosyodemografik veri formu doldurulmuştur. Vaka grubuna Waldrop Minör Fiziksel Anomali Ölçeği (WMFAÖ), Psikopati Kontrol Listesi-Güncellenmiş (PKL-R), Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ) ve Kriminal Düşünce Ölçeği (KDÖ) uygulanmıştır. Kontrol grubuna yalnızca Waldrop MFA Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamızda MFA puan ortalamaları kontrol grubunda 3,93, düşük psikopati (DP) grubunda 5,13 ve yüksek psikopati (YP) grubunda 11,98 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Antisocial Personality Disorder (ASPD) is a pathological personality organization that begins in childhood or adolescence and is characterized by non-compliance with social norms, violation of the rights of others, and persistence without emotional impairment. Psychopathy is a disorder characterized by a lack of empathy, manipulative behaviors, lack of remorse, and antisocial tendencies. Psychopathy is associated with personality traits and antisocial behavior, whereas ASPD is typically linked to persistent criminal behavior and violations of social norms. Genetic and environmental factors are recognized to play a role in the etiology of both disorders. Minor physical anomalies (MPAs) are morphological defects during embryogenesis, often associated with neurodevelopmental disorders due to genetic and environmental factors. This study investigates the possible neurodevelopmental aspects of psychopathy by examining the relationship between MPAs and psychopathy levels. The study was designed as a nation-wide reffered single-center and cross-sectional study. Sample consists of adult male offenders, who were evaluated by the Expertise Department of Psychiatric Observation of the Council of Forensic Medicine for criminal responsibility assessment and diagnosed with ASPD according to DSM-5 criteria. A total of 156 offenders diagnosed with ASPD were interviewed, 29 were excluded from the study because they did not give informed consent, 11 were illiterate and 2 did not complete the interview. Therefore, the final sample consisted of 114 offenders. The control group consisted of 54 healthy volunteers who were matched in terms of age and gender and who had no criminal history and no history of psychiatric illness. After written informed consent was obtained, a sociodemographic data form was completed. Waldrop Minor Physical Anomaly Scale, Psychopathy Checklist-Revised (PCL-R), Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPSAQ), and Criminal Thinking Scales (CTS) were administered to the case group. Only Waldrop MPA Scale was administered to the control group. Further, the case group was divided into low psychopathy (LP) and high psychopathy (HP) subgroups based on their psychopathy levels measured by the xiv PCL-R. In our study, the mean MPA scores were 3.93 for the control group, 5.13 for the low psychopathy (LP) group, and 11.98 for the high psychopathy (HP) group.