Ciddi aort darlığı olan hastalarda aortanın görüntüleme ve doku doppler bulgularının karşılaştırılması: Transtorasik ve transözofajiyal ekokardiyografi çalışması
Comparison of aorta imaging and tissue doppler findings in patients with severe aortic stenosis: Transthoracic and transesophageal echocardiography study
- Tez No: 681038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Ciddi aort darlığı çeşitli mekanizmalar ile proksimal aortu (özellikle çıkan ve arkus aorta) etkilemekte ve aortun esnekliğini değiştirmektedir. Bu çalışmada ciddi aort darlığı ve aortik intima media kalınlığı, arkus aorta lateral duvar velositeleri arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 150 semptomatik ciddi aort darlığı ve 51 sağlıklı birey çalışmamıza alındı. İki grup arasında demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri, ekokardiyografi bulgularına ilaveten aortik intima media kalınlığı ve arkus aorta lateral duvar velositeleri (Vs-Vd) karşılaştırıldı. Bulgular: Yaş, kreatinin, vücut kitle endeksi, sistolik ve diyastolik kan basıncı aort darlığı grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksekti. Hipertansiyon aort darlığı grubunda daha sıktı (p=0,009). Ejeksiyon fraksiyonu aort darlığı grubunda daha düşüktü (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: Severe aortic stenosis affects the proximal aorta (especially the ascending and aortic arch) by various mechanisms and changes the elasticity of aorta. In this study, we aimed to investigate the association of severe aortic stenosis with aortic intima media thickness and aortic arch lateral wall velocities. Meterials and methods: 150 symptomatic severe aortic stenosis and 51 healthy individuals were included in our study. Demographic data, clinical features, laboratory parameters, echocardiographic findings, as well as aortic intima media thickness and arch aortic lateral wall velocities (Vs-Vd) were compared between the two groups. Results: Age, creatinine, body mass index, systolic and diastolic blood pressure were significantly higher in aortic stenosis group. Hypertension was more common in aortic stenosis group (p=0,009). Ejection fraction was lower in aortic stenosis group (p0.05). Vs (3.4 ± 0.7 cm/sec vs.