İş becerikliliğinin iş yerinde mutluluğa etkisi: Algılanan örgüt ve çalışma arkadaşı desteğinin rolü
The impact of job crafting on happiness at work: The role of perceived organization and colleague support
  1. Tez No: 681046
  2. Yazar: ALİ AYVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Her geçen gün yeni kuşakların iş sektörlerine katılımıyla değişen işin anlamı hiç kuşkusuz işletmeler açısından da hissedilmektedir. Yeni gelişen iş sektörleri, bu sektör için gerekli yeterlilikler, bu yeterliliklere özgü alınan eğitimler daha kalifiyeli çalışan istihdamı oluşmasına yol açmaktadır. Aynı zamanda yaşamının büyük çoğunluğunu iş yerinde geçiren insanlar için çalışma ortamları da bir o kadar önem arz etmektedir. İş sektörlerinde zamanla değişen işin anlamı gerek istihdam gerekse sürdürülebilirlik açısından işletmeler için hayatı önem arz etmektedir. Bu çalışma, çalışanların işlerinde kendi disiplinlerine göre düzen almalarını belirten iş becerikliliği davranışı onları iş yerinde mutlu edip etmediklerini incelemekte, algılanan örgüt ve çalışma arkadaşı desteğinin mutluluğa etkisinin ne şekilde ve ne derecede olduğunun belirlenmesi amacıyla oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında Aydın/Çine ilçesindeki maden işletmelerinde yer alan çalışanlar belirlenmiştir. Anket ve kolayda örneklem yöntemiyle veri toplanmış olup 258 kişiye ulaşılmıştır. Araştırma bulgularında iş becerikliliği davranışı iş yerinde mutluluğu etkilediği sonucuna varılmıştır. Bu etki de algılanan örgüt desteği ve algılanan çalışma arkadaşı desteği düzenleyici rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
While new generations are joining business sectors everyday the meaning of changing work is undoubtedly felt in terms of businesses as well. Newly growing business sectors, the required qualifications for this sector, trainings specific to these qualifications lead to the formation of more qualified employees in some fields. At the same time, working environments are also important for people who spend most of their lives at work. In these business sectors the meaning of changing work is vital for enterprises both employment and sustainability reasons. This academic study was created to analyze whether employees organize their own self disciplined way with job crafting behaviors at their work and make them happy at work and also to determine how the support of the organization and colleague affects this happiness. Employees working in mining enterprises in Aydın/Çine within the scope of this research. 258 people have been reached and the data have been collected via survey method and convenience sampling method. In the research findings, it was concluded that job crafting behaviors affect happiness at work. Perceived organizational support and colleague support in this effect play a moderator role.