Tematik otel görsellerinin potansiyel işgücünün çalışma niyeti açısından önemi
The importance of thematic hotel visuals for potential workforce's intent to work
  1. Tez No: 681047
  2. Yazar: MURAT DUYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SELMA ÖZDİPÇİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Konaklama işletmeleri, insanların seyahat etme ve konaklama ihtiyaçlarını karşılamak adına ortaya çıkmış yapılardır. Tatil amaçlı konaklama tesislerinde önceleri modern akım etkili iken, sonrasında tasarımcıları post modern akımın etkisiyle temalı oteller gelişmeye başlamıştır. Temalı oteller, turistik tüketicilerin birden fazla gereksinimine cevap verebilmek amacıyla ortaya çıkan işletmeler olmuşlar ve bünyelerinde temel hizmetlerin yanında; eğlence, rahatlama, sağlık gibi ihtiyaçlara yönelik hizmetler de sunmuşlardır. Bu tezde; turizm eğitimi alan öğrencilerin temalı ve temasız otellerde çalışma niyetlerinin Planlı Davranış Teorisi ile öğrenilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan Planlı Davranış Teorisi, 1950'li yıllardan itibaren sosyal psikologların ilgi odağı olan tutum ile davranış arasında bir ilişki olup olmadığı yönündeki araştırmaların sonucunda geliştirilmiş olan teorilerden biridir. Bireylerin davranış niyetini yüksek bir güvenilirlik düzeyi ile tahmin edebildiği için alanında en değerli teori olarak kabul edmektedir. Bu kapsamda hazırlanmış olan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde konaklama işletmelerinde temalı otel kavramından bahsedilmiştir. İkinci bölümde davranışsal niyetlerin temelleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölüm ise araştırma kısmını kapsamaktadır. Bu kısımda katılımcılara görüşme soruları sorulmadan önce temalı ve temasız iki otelin görselleri sunulmuş ve iki otelin de aynı uzaklık, aynı çalışma şartları ve aynı maaş ve kariyer imkanları sunduğunu belirten bir senaryo sunulmuştur. Bu senaryo sonucunda ise katılımcıların hangi otelde çalışmak istediklerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Katılımcılar olarak belirlenen Pamukkale Üniversitesi Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Turizm Fakültesi öğrencilerine 14 sorudan oluşan görüşme formu yöneltilmiştir. Toplamda 24 öğrenci ile yapılan görüşmeler, içerik analizi ve betimsel analiz ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların büyük çoğunluğunun temalı otelde çalışmayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Bu kararlarında geçmiş çalışma tecrübesinin önemli olduğu belirlenmiştir. Ancak katılımcıların gelecekte bu otellerden birinde çalışma olasılıklarının olumlu ve olumsuz olmak üzere birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların olumsuz çalışma niyetlerine gerekçe olarak, COVID-19 salgını ve başka bir işte çalışıyor olmaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accommodation facilities are structures that have emerged to meet the travel and accommodation needs of people. While modern trend were influential in holiday accommodation at first, later, with the influence of the post modern trend, the themed hotels started to develop. Themed hotels have emerged to meet more than one needs of touristic consumers and besides basic services; they also provided services for needs such as entertainment, relaxation and health. In this thesis; It is aimed to learn the intention of working in themed and non-contact hotels of tourism education students with Planned Behavior Theory. Planned Behavior Theory used in this study is one of the theories developed as a result of the researches about whether there is a relationship between attitude and behavior, which has been the focus of attention of social psychologists since the 1950s. Since it can predict the behavioral intention of individuals with a high level of reliability, it is accepted as the most valuable theory in its field. The study prepared in this context consists of three parts. In the first part, the concept of themed hotel in accommodation businesses is mentioned. In the second part, the basics of behavioral intentions are emphasized. The third and last part covers the research part. In this section, before asking the interview questions to the participants, images of two themed and non-contact hotels were presented, and a scenario was presented stating that both hotels offer the same distance, the same working conditions, and the same salary and career opportunities. As a result of this scenario, it was aimed to understand in which hotel the participants would like to work. An interview form consisting of 14 questions was directed to Pamukkale University Denizli Vocational School of Social Sciences and Tourism Faculty students who were determined as the participants. Interviews with 24 students in total were analyzed with content analysis and descriptive analysis. As a result of the research, it was determined that the majority of the participants preferred to work in the themed hotel. It has been determined that past work experience is important in these decisions. However, it was determined that the probability of the participants to work in one of these hotels in the future is close to each other, both positive and negative. The COVID-19 pandemic and the fact that they are currently working in another job have been identified as the reasons for the participants' negative work intentions.