Nikel (II)'nin schiff bazlı metal komplekslerinin X-ışını kırınımı yöntemi ile kristal yapılarının çözümü
The Determination of crystal structures of nickel (II) schiff bases methal complex by x-ray diffraction method
  1. Tez No: 68109
  2. Yazar: MUSA SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ YAĞBASAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
NİKEL(II) >NİN SCHIFF BAZLI METAL KOMPLEKSLERİNİN, X-ISMI KIRINIMI YÖNTEMİ İLE KRİSTAL YAPILARININ ÇÖZÜMÜ DOKTORA TEZİ Musa SARI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1997 ÖZET Bu tez çalışmasında, Ni(II)'nin üç adet Schiff bazlı metal kompleksinin kristal yapısı x-ışını kırınım yöntemiyle çözülmüştür. Bu kompleksler ve elde edilen kristal parametreleri aşağıda verilmiştir: 1) [Ni(Ci4HnN02XC5HııN)]: Molekül kütlesi Mr=364.07 a.kb, kristal sistemi; monoklinik, uzay grubu; P2ı/c (No: 14), birim hücre paremetreleri; a=10.664(3) Â, b=14.088(5) Â, c= 12.494(2) Â, p=l 10.6(1)°, V=1757.0(14) Â3, Z=4, dhsp=1.395 g.cm“3, döiç=1.360 gem”3 (piknometre), T=296 K,X(MoKa)=0.71073 Â, u=1.12 mm“ 1,R=0.059, wR=0.060, S=1.54, (A/p)max=0.002, Apmax=0.63 e ”3, Apmin=-0.21 e “3 2) [Ni(C4HııNXCi4HııN02)]: Molekül kütlesi Mr=357.10 a.k.b, kristal sistemi; ortorombik, uzay grubu Pbca (No:61), birim hücre paremetreleri; a=9.294(ll) Â, b=l 1.686(10) Â, c=3 1.698(2) Â, cc=0=y=9O°, V=3445.2(6) Â3, Z=8, dhsp=1.380 g.cm”3, T=296 K A(MoKa)=0.71073 Â, n=1.14 mm“1, R=0.065, wR=0.085, S-1.41, (A/p)max=0.001, Apmax=0.50 e ”3, Apmin=-0.53 e “3 3) [Ni(C25H2oN202)]: Molekül kütlesi Mr=439.14 a.k.b, kristal sistemi; monoklinik, uzay grubu; P2ı/n (No: 14), birim hücre paremetreleri; a=14.384(2) Â, b=8.254(3) Â, c=17.626(2)Â, p=l 11.820(1)°, V=1942.7(8) Â3, Z=4, dhsp=1.501 gem”3,d«ç=1.360 g.cm“3 (piknometre),T=296 K,X(MoKa)=0.71073 Â, u=1.03 mm”1, R=0.054, wR=0.133, S=1.27, (A/p)max=0.655, Apmax=0.570 e“3, Apmin=-0.234 e ”3 Veri toplama ve Lorentz-Polarizasyon düzeltmeleri CAD4 otomatik ditraktometresi ile yapıldı. Toplanan daralara vj/-scan yöntemi ile empirik soğurma düzeltmesi uygulandı. Kristal yapı çözümü için SIMPLE MolEN ve SHELXS86 programlan kullanıldı. Kristal yapılar, direk metod ve Patterson ağır atom metodları ile çözüldü. Arıtma, full-matrix en küçük kareler metodu ile LSFM MolEN ve SHELXL93 bilgisayar programlan ile yapıldı. Kristallerin molekül çizimleri PLUTO ve MolEN'e uyarlanmış ORTEP-II çizim programlan ile yapıldı. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 404.05.01 Schiff bazı, Nikel(II) kompleksleri, Salisilaldimin. 135 Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF CRYSTAL STRUCTURES 0FNICKEL(I1) SCHIFF BASES METHAL COMPLEX BY X-RAY DIFFRACTION METHOD (Ph.D.Thesis) Musa SARI GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY OCTOBER 1997 ABSTRACT In this study, the crystal structure of three Ni(II) Schiff base metal complexes have been determined by x-ray diffraction method. This complexes and their crystal parameters are given as below. 1) [NKCmHuNOsXCsHiiN)]: Mr=364.07 a.m.u, monoclinic, space group: P2x/c (No: 14), cell parameters; a=10.664(3) A, b=14.088(5) A, c=12.494(2) Â, (3=1 10.6(1)°, V=l 757.0(14) Â3, Z=4, dob.=1.395 gem“3, d«k=1.360 gem”3 (pycnometrically), T=296 K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=1.12 mm^.R-O.OSÇ, wR=0.060, S=1.54, (A/p)max=0.002, ^^=0.61 e “3, Apmin=-0.21 e A”3. 2) tNi(C4H11NXCi4Hı1N02)]: H=357.10 a.m.u, orthorombic, space group: Pbca (No:61), cell parameters; a=9.294(ll) A, b=11.686(10) A, c=3 1.698(2) A, a=p=y=90°, V=3445.2(6) Â3, Z=8, cU=1.380 g.cm“3, T=296 K, X(MoKa)=0.71073 Â, u=1.14 mm”1, R=0.065, wR=0.085, S=1.41, (A/pW^XOOl, APmax=0.50 e “3, Apmin=-0.53 e ”3. 3) [Ni(C25H2oN202)]: M,=439.14 a.m.u, monoclinic, space group: P2!/n (No: 14), cell parameters; a=14.384(2) A, b=8.254(3) A, c=17.626(2) Â, p=l 11.820(1)°, V=1942.7(8) Â3, Z=4, 4^=1.501 gem“3, doaic=1.360 gem”3 (pycnometrically),T=296 K,X(MoKa)=0.71073 Â, ^=1.03 mm“1, R=0.054, wR=0.133, S=1.27, (A/p)max=0.655, Apmax=0.570 e ”3, Ap,^^ 0.234 e Â"3. Data collection and Lorentz polarization corrections were performed by the use of CAD4 difractometer software. An empirical absorbtion correction based on \j/-scan method was applied. SIMPLE MolEN and SHELXL86 structure solution programs were used. Crystals structure were solved by direct methods and patterson heavy atom methods. Refinement was carried out by full-matrix least-square method by the use of LSFM,MolEN and SHELXL93. Molecular graphics were prepared by PLUTO and MolEN version ORTEP-II plotting program. Science Code Key words Page namber 404.05.01 Schiff base, Nickel(IT) complexses, Salicylaldimine 135 Adviser : ProfDr. Rahmi YAGBASAN