Altındağ Hıdırlıktepe gecekondu toplumunun sosyo ekonomik yapısının mekana yansıyan özelliklerinin ve kentlileşme düzeyinin irdelenmesi
Examination of the socio-economic structure of The Altindağ Hidirliktepe gecekondus community, reflected on the space and the level of urbanization
  1. Tez No: 681117
  2. Yazar: DEMET ŞAHİNYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFKI ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Altındağ Gecekonusu bölgesini (Hıdırlıktepe) ilk gecekondu yerleşimidir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte göç edenler bu mahalleye yerleşmişlerdir. İlk yerleştiklerinde tek bir oda ile başlayan konut yapma süreci, birbirine eklenerek çoğalmıştır. Nüve konut örneği olarak da önemlidir. Mahallede ile yerleşenler informel işlerde çalışmışlardır. Sosyal hayata uyumu ise kente kalış süreleri arttıkça hızla yükselmiştir. Bu tez çalışmasında Hıdırlıktepe'de inşa edilen konutların nasıl eklenerek çoğaldığı mahallede ölçülerek saptanmış, plan örnekleri çizilmiştir. Ayrıca mahallede anket yapılarak kente uyum süreçleri test edilmiştir
Özet (Çeviri)
It is the first shanty settlement of Altındağ Gece Konusu region (Hıdırlıktepe). With the proclamation of the Republic, those who immigrated settled in this neighborhood. The process of building houses, which started with a single room when they first settled, has increased by adding to each other. The core is also important as an example of housing. Those who settled in the neighborhood worked in informal jobs. Adaptation to social life increased rapidly as the length of stay in the city increased. In this thesis, how the houses built in Hıdırlıktepe increased by adding them was determined by measuring in the neighborhood, and plan examples were drawn. In addition, the processes of adaptation to the city were tested by conducting a survey in the neighborhood.