Üç boyutlu uzayda hareket edebilen robot kolun, bilgisayar destekli kontrolü, tasarımı ve uygulaması
Computer aided control, design of application of robot arm that can be moved in three dimensional space
- Tez No: 68119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÜÇ BOYUTLU UZAYDA HAREKET EDEBİLEN ROBOT KOLUN, BİLGİSAYAR DESTEKLİ KONTROLÜ, TASARIMI VE UYGULAMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Mehmet ALBAYRAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmada, bilgisayar destekli kontrol yöntemi ile üç boyutlu uzayda hareket edebilen, üç serbestlik dereceli robot kol tasarımı, kontrolü ve simülasyonu yapılmıştır. Kontrol için, bilgisayarın 16 bitlik ISA slotlarından birine yerleştirilebilecek yapıda; adres çözücü katı, programlanabilir giriş / çıkış katı, dört adet motor sürücü katı ve step motor frenleme katının bulunduğu devreler tek bir kontrol kartı üzerinde toplanmıştır. Hazırlanan kart üzerinde 48 bit giriş / çıkış hattı mevcuttur. Bu hatlardan 17 tanesi çıkış biti olarak kullanılmış, geri kalan bitler geri besleme için ayrılmıştır. Hazırlanan sistemin, kontrolü ve simülasyonu bilgisayarda gerçekleştirilmiştir. Eğitim amaçlı kullanılabilecek robot kolun, prototip olarak hazırlanan mekanik tasarımı bu kart ile kontrol edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Sayısı Danışman 626.01.00 Robot Kol, Bilgisayar Destekli Kontrol, Simülasyon 67 Y. Doç. Dr. Osman GÜRDAL
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED CONTROL, DESIGN AND APPLICATION OF ROBOT ARM THAT CAN BE MOVED IN THREE DIMENSIONAL SPACE ( M. Sc. Thesis ) Mehmet ALBAYRAK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY ** ŞJS-. September 1 997 ABSTRACT In this study, by computer aided control system, the design, control and the simulation of the degress of freedom robot arm that can be moved in three dimensional space has been effected. For the control, address decoder device, programmable input / output device, four stepping motor driver device and the devices which has stepping motor breaking device were put on only one control card, that can be placed in one of the 16 bits ISA slots of computer. On prepared card, 48 bits input / output lines are available. 17 of these lines are used as output lines. And the rest of lines are reserved for feedback/The control and simulation of prepared system were effected on computer. Mechanical design which is prepared as prototype of the robot arm that can be used with the aim of education was controlled by this card. Science Code Key Words Page Number Adviser 626.01.00 Robot arm, Computer Aided Control, Simulation 67 Assoc.Prof.Dr. Osman GÜRDAL /