Çiftlik Kavşağı-İstanbul Yolu güzelgahından refüjden alınan toprak ve bitkilerdeki kurşun (Pb) kirliliğinin x-ışını fluoresans tekniği ile incelenmes,i
- Tez No: 68124
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÇİFTLİK KAVŞAGI-ISTANBUL YOLU GÜZERGAHINDAN ALINAN TOPRAK VE BİTKİLERDEKİ PB (KURŞUN) KİRLİLİĞİNİN XRF METODU İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Zeynep TEKİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1997 ÖZET Bu çalışmada trafiğin yoğun olması sebebiyle Çiftlik Kavşağı-İstanbul Yolu güzergahında refujden alınan bitki ve toprak numunelerinde toksik (zehirli) madde olan kurşun (Pb) miktarının belirlenmesinde X-Işım floresans tekniği kullanılmıştır. Bu nedenle alınan on bir numunede de farklı çalışmalar yapılmıştır. Ön çalışmalarda toprak numunelere bağlayıcı/tutucu olması amacıyla katılacak selüloz miktarı, kullanılacak numune miktarı, numunelerin uygulanacağı partikül büyüklüğü ve sayım için deney düzeneği belirlenmiştir. Deney geometrisi, Pb floresans fotonlarınm maxsimum sayım değerine göre ayarlanarak, kolimasyon şartlan belirlenmiştir. Uyarıcı kaynak olarak 10 mCi şiddetinde Cd-109 (22,1 keV) radyoizotop kaynağı, sayım sistemi olarak Si (Li) bağlantılı, bilgisayar kontrollü çok kanallı analizör ve NIM modülleri kullanılmıştır. Kalitatif analizde toprak ve bitki numunelerinde (Pb) Kurşun miktarıyla beraber oldukça fazla element görülmüştür. Bunlar Ca, Ti, Cr, Mn, Fe, Zn, Rb, Sr, Zr olarak verilebilir. Daha sonraki bölümlerde toksik element olması nedeniyle sadece Pb (Kurşun) miktarıyla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Deneysel çalışmalarda uygun partikül büyüklüğü 200 mesh olarak belirlenmiştir. Deneyin özelliğine bağlı olarak 100, 200, 325 ve 400 mesh'ler de kullanılmıştır.Homojenlik deneylerinde, numunelerin %0,5 hata payı içinde homojen olduğu ve 1250 mg. da saturasyona gittiği gözlenmiştir. Kantitatif analiz, toprak ve bitki numuneleri için ayrı ayrı yapılmıştır. Bölge farklılığı ve numune çeşitleri göz önüne alınarak 10.000 saniyelik sayım süreleriyle çalışılmıştır. Numunelerdeki kurşun miktarları standartla karşılaştırma yöntemi kullanılarak tespit edilmiş, sonuç olarak kurşun miktarının bölgeye, hava ve rüzgar koşullarına, bitki ve toprağın yapısından etkilenerek trafik hacmine direk bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224.06.01 XRF Tekniği, X-Işını, Çiftlik Kavşağı, İstanbul Yolu 79 Prof.Dr. Mustafa TAN
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF PB (LEAD) POLLUTION IN THE SOILS AND PLANTS WHICH ARE TAKEN FROM THE ROUTE OF ÇİFTLİK CROSSROADS-ISTANBUL ROAD BY X-RAY FLUORESCENCE METHOD (M. Sc. Thesis) Zeynep TEKİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1997 ABSTRACT In this study, X-Ray Fluorescence Method was used to investigate the amount of lead (Pb), which is a toxic substance, in the soils and plants samples taken from the route of Çiftlik crossroads-Istanbul road where the traffic crowd is very heavy. To do this, different studies were carried out each of the eleven samples. At the beginning of the studies; the amount of cellulose, the amount of sample, the size of particle and experimental setup had been determined. By adjusting the experimental geometry, the maximum value for the fluorescence photons to have the intensity of 10 mCi, the collimation conditions have been determined. As a excitation source Cd-109 (22,1 Kev) radioisotope source, as a counting system; Si (Li) connected, computer with controlled multichannel analyzer and NIM modules have been used. In the qualitative analysis, many other elements have been measured in soils and plants samples, in addition to the (Pb) lead. These elements are Ca, Ti, Cr, Mn, Fe, Zn, Rb, Sr and Zr. After that, only the amount of the Pb (lead) has been investigated since it has toxic property.IV For this experimental studies, the suitable particle size has been determined to be 200 mesh. But the size at 100, 200, 325 and 400 mesh was also rarely used depend upon the experimental conditions. In the homogeneity experiment, it was observed that, the samples are homogeneous by the error of %0,5 and saturated at the amount of 1250 mg. * Quantitative analysis has also been carried out for each samples of soil and plant. The experiments were studied 10.000 counting time interval by taking into account of area differency and sample types. The amount of lead in the samples has been determined by comparing it with the standards. As a result, the amount of lead is directly depend upon traffic crowd by affecting the region, (air and wind) whether conditions and the structure of soils and plants. Science code : 224.06.01 Key Words : XRF technique, X-Ray, Çiftlik Kavşağı, Istanbul Yolu Page number : 79 Adsiver : Prof.Dr. Mustafa TAN