Öz belirleme kuramına dayalı grupla psikolojik danışma programının ergenlerin problemli internet kullanımı düzeyine etkisi
The impact of group counseli̇ng program based on self-determination theory on students' problematic internet use levels
  1. Tez No: 681318
  2. Yazar: AYSEL KADI DÖNDER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMRE ERTEN TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, öz-belirleme kuramına dayalı grupla psikolojik danışma programının öğrencilerin problemli İnternet kullanımı düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma grubu 9., 10., ve 11. Sınıftan 11 deney ve 11 kontrol olmak üzere 22 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada ön test – son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma da kullanılan veri toplama araçları“Problemli İnternet Kullanımı-Ergen”,“İhtiyaç Doyumu Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”dur. Deney grubuna 8 haftalık grupla psikolojik danışma programı uygulanırken, kontrol grubuna bu süreçte hiçbir işlem uygulanmamıştır. Çalışmanın veri analizinde“ANCOVA Testi”ve“Bağımsız Örneklemler için T-Testi”kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin almış oldukları problemli İnternet kullanımı puan ortalamalarının, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte deney grubunun, problemli İnternet kullanımı düzeyinin ön test ve son test puanları incelendiğinde deneysel işlem sonrası problemli İnternet kullanımı puanlarının düştüğü görülmektedir. Ayrıca öz belirleme kuramına dayalı grupla psikolojik danışma programı uygulandıktan sonra öğrencilerin ihtiyaç doyumu düzeyinin yükseldiği görülmüştür. Araştırma sonucunda kontrol grubunun ise, deneysel işlem öncesi problemli İnternet kullanımı puan ortalamalarının deneysel işlem sonrasında manidar bir düşüş göstermediği tespit edilmiştir. Bu bulgulara göre, uygulanan öz-belirleme kuramına dayalı grupla psikolojik danışma programının öğrencilerin problemli İnternet kullanımı düzeyleri ve psikolojik ihtiyaç doyumu üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aimed of this study is to investigate the impact of group counseling program based on self-determination theory on students' problematic Internet use levels. The research group consists of 22 students from 9th, 10th and 11th grades, 11 of which are experimental and 11 are control. Experimental design with pretest-posttest control group was used in the study. The data collection tools used in the study are“Problematic Internet Use-Adolescent”,“Need Satisfaction Scale”and“Personal Information Form”. While the psychological counseling program was applied to the experimental group for 8 weeks, no procedure was applied to the control group in this process. ANCOVA Test“ and ”T-Test for Independent Samples" were used to analyse data of the study. As a result of this research, it was determined that the average score of problematic Internet use of the students in the experimental group was significantly lower than that of the control group. However, when the pre-test and post-test scores of the problematic Internet use level of the experimental group were examined, it was seen that the problematic Internet use scores decreased after the experimental procedure. In addition, it was observed that the level of need satisfaction of the students increased after the group counseling program based on the self-determination theory was applied. As a result of the research, it was determined that the mean scores of problematic Internet use before the experimental procedure did not show a significant decrease after the experimental procedure. According to the findings, it was determined that the group counseling program based on the self-determination theory was effective on the problematic Internet use levels and psychological need satisfaction of the students.