Üniversite öğrencilerinde akademik stres: Belirsizliğe tahammülsüzlük, akademik öz-yeterlik, akademik sorumluluk ve cinsiyet değişkenlerinin rolü
Academic stress among university students: The roles of intolerance of uncertainty, academic self-efficacy, academic responsibility and gender
- Tez No: 681317
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALİ GİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, belirsizliğe tahammülsüzlük, akademik öz-yeterlik, akademik sorumluluk ve cinsiyet değişkenlerinin üniversite öğrencilerinin akademik stres düzeylerini yordayıp yordamadığının incelemesidir. Araştırmanın örneklemini, 2019-2020 öğretim yılında Mersin Üniversitesinin çeşitli fakültelerinde öğrenim görmekte olan 1676 (869 kadın, 807, erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde 'Kişisel Bilgi Formu' dışında 'Akademik Stres Ölçeği', 'Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği', 'Algılanan Akademik Öz-Yeterlik Ölçeği' ve 'Akademik Sorumluluk Ölçeği' olarak toplam dört ölçme aracı kullanılmıştır. Verilerin analizi basit korelasyon ve çoklu regresyon analizi ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre sırasıyla belirsizliğe tahammülsüzlük, akademik öz-yeterlik, akademik sorumluluk ve cinsiyet değişkenlerinin üniversite öğrencilerinde akademik stresin önemli birer yordayıcısı oldukları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılarak, uygulamalara ve gelecek araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the extent to which intolerance of uncertainty, academic self-efficacy, academic responsibility and gender predicted the academic stress levels of university students. The study sample consisted of 1676 (869 female, 807 male) undergraduate students enrolled in various faculties of Mersin University in 2019-2020 academic year. Apart from the 'Personal Information Form', a total of four measurement tools were used to collect data in this study: 'Academic Stress Scale', 'Intolerance of Uncertainty Scale', 'Perceived Academic Self-Efficacy Scale' and 'Academic Responsibility Scale'. Simple correlation and multiple regression was used to analyze the data. The results of the analysis revealed that intolerance of uncertainty, academic self-efficacy, academic responsibility and gender were the significant predictors of academic stress among university students, respectively. The findings of the study were discussed within the framework of the relevant literature and some suggestions were made for implications and future research.