Çağdaş heykelde soyutlama kavramı kapsamında form tekrarı
Repetition of form within the concept of abstraction in contemporary sculpture
  1. Tez No: 681345
  2. Yazar: ECEM İLERİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKCEN ERGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
1960 sonrası sanatta yeni bir dönüşüm gerçekleşmiş, sanatçının uyguladığı teknikler yeniden sorgulanmış ve fikrin sanat yapıtındaki etkisi tartışılır olmuştur. Sanatın çağdaş oluşumlarla birlikte disiplinler arası etkileşiminin arttığı izlenmiştir. Endüstriyel üretimin sanat alanındaki etkisiyle yeni malzeme kıstasları oluşmuş ve toplum üzerinde yaygınlaşmış tanıma sahip kullanım nesnelerinin yeniden üretimiyle de sanat nesnesi olarak yerini almıştır. Bunların getirdiği 'yineleme' süreç içerisinde aynının tekrarı olarak bir yansıma meydana getirmiştir. Bu süreç ile birlikte sanatçılarda biçim dili öznel bir ifadeye kavuşmuş ve yeniden üretim unsurunun dışında form tekrarını kullanarak, tekrarın dönüşümü meydana gelmiştir. Tekrar, bir olgu olarak felsefi açıklamalarla bir dayanağa yerleştirilebiliyor iken, çağdaş sanat örnekleriyle de form üzerinde kavramsal bir etkinin ifadesi durumunda sunulmaktadır. Kavramın bir teknik olarak ifadesi, tekrarın bağdaştığı diğer terimlerin sanatta uygulanmasıyla iki farklı oluşum göstermiştir. Deleuze'ün ifadesiyle, bir tekrar formu yalnızca simetrik ve yorumlanamaz olanı verirken diğer bir tekrar formu asimetrik ya da farkı barındıran, yorumlanabilir ölçütle öznel anlamını sunmuştur. Bu çalışmanın amacı; tekrar kavramını, malzeme ve yöntem olarak sınırları geniş bir kapsama sahip çağdaş heykel örnekleriyle birlikte, aynı tekniğin farklı oluşumlarla sanatçı ve çalışma özelinde incelenmesiyle gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
After 1960, a new transformation took place in art, the techniques applied by the artist were questioned again, and the effect of the idea on the artwork became debatable. It has been observed that the interdisciplinary interaction of art with contemporary formations has increased. With the influence of industrial production in the field of art, new material criteria have been formed and it has taken its place as an art object with the reproduction of usage objects that have a widespread definition on society. The 'iteration' brought by these has created a reflection as the repetition of the same in the process. With this process, the language of form in artists has gained a subjective expression and the transformation of repetition has occurred by using form repetition apart from the element of reproduction. While it can be placed on a basis with philosophical explanations as a phenomenon, it is presented as an expression of a conceptual effect on the form with contemporary art examples. The expression of the concept as a technique has shown two different formations with the application of other terms associated with repetition in art. In Deleuze's words, one repetition form gave only the symmetric and uninterpretable one, while another repetition form presented its subjective meaning with an asymmetric or different, interpretable criterion. The aim of this study; It is the realization of the concept of repetition by examining the same technique with different formations in terms of the artist and the work, together with the examples of contemporary sculptures with a wide scope in terms of materials and methods.