Çocuklarda sünnet (yaşa göre iyileşme süreci ve komplikasyonlar)
Circumcision in children (healing time and complications by age)
  1. Tez No: 681397
  2. Yazar: HAYAL DORUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Sünnet, prepisyumun cerrahi olarak çıkartılmasıdır ve tüm dünyada uygulanan en yaygın cerrahi girişimlerden biridir. Tedavi edici, koruyucu, kültürel – dini nedenlerle yapılmaktadır. Farklı yaş gruplarında ve farklı tekniklerle uygulanmaktadır. Sünnette net bir ideal yaş henüz bildirilmemiştir. Bu çalışmada amacımız farklı yaş gruplarında iyileşme sürelerinin ve komplikasyon sıklığının karşılaştırılması, hastaların prepüsyal yapışıklık oranının belirlenmesi, yaş grupları arasındaki farkın değerlendirilmesi ve prepüsyal yapışıklık oranı ile sünnet sonrası iyileşme süresinin ve komplikasyon sıklığının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2017 ve 2021 yılları arasında hastanemize sünnet istemi ile başvuran 363 hasta dâhil edildi. Kayaba sınıflamasına göre fimozis derecesi, PRKEY sınıflamasına göre yapışıklık oranı, anestezi şekli ve erken dönem minör ve major komplikasyonlar kaydedildi. Sünnet sonrası iyileşme zamanı tüm krutların döküldüğü gün olarak kaydedildi. Aileler tarafından günlük olarak gönderilen fotoğraflar değerlendirilerek hastaların iyileşme zamanı ve komplikasyonları takip edildi. Bulgular: İyileşme süresi birinci grupta ortalama 6,35 gün (0-28 gün), ikinci grupta 8,62 gün (6-15 ay) ve üçüncü grupta (6-10 yaş) 7,71 gündü. Yenidoğan grubunda iyileşme süresi diğer iki gruptan anlamlı olarak daha kısa idi. Süt çocuğu grubunun anlamlı bir şekilde çocuk yaş grubundan daha geç iyileştiği görüldü. Hastaların %9,91'inde ise komplikasyon gelişti. Major komplikasyon görülmedi, minör komplikasyon ise 32 hastada görüldü. Yaş grubu ile komplikasyon riski arasında anlamlı ilişki saptanmadı. PRKEY sınıflamasına göre aynı yapışıklık oranına sahip hastalar arasında en az komplikasyon süt çocuğu grubunda görüldü. Sonuç: Sünnet komplikasyonları olan ciddi bir cerrahi girişimdir. Yara iyileşmesi açısından verilerimiz yenidoğan döneminde yapılmasının daha uygun olduğunu gösterse de, bu olgulara ait uzun dönem sonuçlarımızın ve özellikle bu grupta daha sık olduğu nedeni ile net bir öneride bulunamıyoruz. Yara iyileşme süresini ihmal ederek komplikasyonlar açısından baktığımızda ise süt çocuğu döneminde yapılması daha uygun olacaktır. Sonuç olarak sünnet; aileye yara iyileşme süreci ve komplikasyonlar hakkında bilgi verildikten sonra steril uygun ortamda, tecrübeli cerrahlar tarafından her yaşta yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Circumcision is the surgical removal of the preputium and is one of the most common procedures all over the world. It is performed for therapeutic, protective and cultural-religious reasons. It is applied in different age groups and with different techniques . A clear ideal age for circumcision has not yet been reported. The aim of this study is to compare the healing times and the frequency of complications in different age groups, to determine the preputial adhesion rate of the patients, to evaluate the difference between the age groups, and to compare the preputial adhesion rate with the healing time after circumcision and the frequency of complications. Materials and Methods: The study included 363 patients who applied to hospital with a request for circumcision between 2017 and 2021. Phimosis degree according to Kayaba classification, adhesion rate according to PRKEY classification, type of anesthesia and early period minor and major complications were recorded. Healing time after circumcision was determined as the day when all crusts were shed. The patients' healing time and complications were followed up by evaluating the photos that sent by the families daily. Results: Healing time was 6.35 day on average in first group (0-28 days), 8.62 day in the second group (6-15 months) and 7.71 day in the third group (6-10 ages). Healing time in the newborn group was significantly shorter than the other two groups. It was observed that the infants group recovered significantly later than the child age group. Complications developed in 9.91% of the patients. There were no major complications, and minor complications were seen in 32 patients. There was no significant relationship between the age group and the risk of complications. Among the patients with the same adhesion rate according to the PRKEY classification, the least complication was seen in the infant group. Conclusion: Circumcision is a serious surgical procedure and there are very serious complications that can occur. Although our wound healing data show that circumcision is more appropriate in the neonatal period, we cannot make a clear recommendation due to the lack of long-term results of these cases and especially the meatal stenosis, which we know to be more common in this group. If we neglect the wound healing time, it is more appropriate to perform circumcision in the infant period due to the advantage of less complications. As a result ; After informing the family about the wound healing process and complications, circumcision can be performed at any age under sterile conditions by experienced surgeons.