Yaşa bağlı dinleme dikkatinin incelenmesi
Investigation of age-related differences in listening attention
  1. Tez No: 681503
  2. Yazar: HİLAL MECİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DİDEM TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sınırlı sayıda algısal kaynak mevcut olduğunda gürültülü ortamlarda dinlemenin sağlanabilmesi için işitsel dikkat gerekmektedir. İşitsel performans ve kognitif becerilerle ilişkisini araştıran birçok çalışma genel kognitif beceriler üzerine odaklanmıştır. Yaşlanmayla birlikte işitsel ve bilişsel süreçler etkilenmektedir. Bu çalışmada işitsel dikkat ve zorlu dinleme koşullarında yaşa bağlı değişimlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya toplam 91 birey katılmıştır. Normal işitmeye sahip 18-40 yaş arasındaki genç 34 birey çalışma grubu I olarak ve 40-60 yaş aralığındaki 36 birey çalışma grubu II olarak toplam 70 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara bireylerin bilişsel becerileri değerlendirmek için Raven Standart Progresif Matrisler Testi ve İşaretleme Testi testleri; gürültüde konuşmayı anlama testlerinden biri olan Türkçe Matris Testi ve işitsel dikkati değerlendirmek için geliştirilen Dinlemede Dikkat Testi uygulanmıştır. Testlerin sonuçları iki grup arasında karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda Dinlemede Dikkat Testi sonuçlarında genç bireyler ve orta yaşlı bireyler arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p.05).
Özet (Çeviri)
Auditory attention is required to enable listening in noisy environments when a limited number of perceptual sources are available. Many studies investigating the relationship between auditory performance and cognitive skills have focused on general cognitive skills. Auditory and cognitive processes are affected by aging. In this study, it was aimed to examine age-related changes in auditory attention and difficult listening conditions. A total of 91 individuals participated in the study. A total of 70 individuals were included in the study, 34 young individuals between the agesof 18-40 with normal hearing as study group I and 36 individuals between the ages of 40-60 as study group II. Raven Standard Progressive Matrices Test and Marking Test tests to assess individuals' cognitive abilities; Turkish Matrix Test, which is one of the tests for understanding speech in noise, and the Test of Attenion in Listening which was developed to evaluate auditory attention, were applied to all participants. The results of the tests were compared between the two groups. As a result of the study, a significant difference was found between young individuals and middle-aged individuals in Listening Attention Test results (p.05).