The interaction between middle school mathematics teachers' beliefs and pedagogical content knowledge regarding rational numbers
Ortaokul matematik öğretmenlerinin rasyonel sayılar konusundaki pedagojik alan bilgileri ile inanışları arasındaki etkileşimi
  1. Tez No: 681526
  2. Yazar: AYKUT BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AKYÜZ, DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul matematik öğretmeninin rasyonel sayılar konusundaki pedagojik alan bilgilerini (PAB), matematikle ilgili inanışlarını ve pedagojik alan bilgileri ile inanışları arasındaki olabilecek etkileşimi araştırmaktır. Çalışmanın verileri (i) 6 ortaokul matematik öğretmeninin rasyonel sayılar ve/veya kesirler konusunu anlattıkları dersleri gözlemlenerek, (ii) iki farklı zamanda yarı yapılandırılmış görüşmeler ve (iii) oluşturulan örnek durumlar ile toplanmıştır. Ayrıca bu çalışmada araştırmacı tarafından notlar alınmıştır. PAB verileri nitel yöntemle Matematikte Öğretmen Eğitimi Çalışması (TEDS-M) modeli kullanılarak, inanış verileri ise alanyazın gözönüne alınarak araştırmacı tarafından analiz edilmiştir. Yapılan analizler katılımcıların çoğunlukla düz anlatım yoluyla öğretim yapma eğiliminde olduklarını, sözlü açıklama ve kuralları kullandıkları ve çoğu zaman yeterli matematiksel bilgiye sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca rasyonel sayılar ve kesirler öğretimlerinde bağlantı kurmak için önceki konuları kullanmışlardır. Öğretmenler kullandıkları öğretim yolunun etkili olduğuna veya sınıf ortamına ve konuya uygun olduğu için kullanmak zorunda olduğuna inanmaktadır. Sınıf seviyesi farklı olsa bile neredeyse hiç bir katılımcı öğretim yöntemlerini değiştirmemişler ama sordukları soruların seviyesini değiştirmeye çalışmışlardır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve gözlemlerden elde edilen veriler göz önüne aldığında, katılımcıların inanışlarının ve pedagojik alan bilgilerinin söyledikleriyle tutarlı olduklarını söyleyebiliriz. Analiz sonuçlarına göre inanışlar ile PAB arasında direk veya dolaylı bir etkileşim olduğu bulunmuştur. Matematiksel müfredat bilgisi hariç neredeyse bütün pedagojik alan bilgilerini oluşturan boyutlar ile inanışlarının etkileşimi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate middle school mathematics teachers' PCK regarding rational numbers and their mathematics-related beliefs, and to understand the nature of the possible interaction between their PCK and beliefs. Data of the study were collected by (i) observation of six middle school mathematics teachers' lessons about fractions and/or rational numbers content, (ii) two rounds of semi structured interviews, and (iii) vignettes. Data about their PCK were analyzed qualitatively with the Teacher Education Study in Mathematics(TEDS-M) Framework whereas belief data were analyzed in light of the related literature. The analyses revealed that, participants mostly tended to teach with direct instruction method, they provided verbal explanations and rules, and they seemed to have sufficient mathematical knowledge most of the time. They connected the previous topics to the rational numbers and fractions in their teaching. They believed that this way of teaching was effective in teaching or that they had to use it because that was what suited the classroom context and the topics. Almost none of participants wanted to change their teaching even when students had better knowledge and skills, but they tried to change the level of questions they asked. Participants' beliefs and their PCK were mostly consistent in the interview and observation data. Analysis revealed that there was an interaction between their beliefs and PCK in direct and non-direct ways. Almost all of PCK dimensions of teachers interacted with their beliefs except for the Mathematical Curricular Knowledge.