Elastik-lineer plastik malzemeden yapılmış bir silindirde, içerisindeki ısı üretimi nedeniyle oluşan termal gerilmelerin analizi
- Tez No: 68166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ELASTIK-LINEER PLASTİK MALZEMEDEN YAPILMIŞ BİR SİLİNDİRDE, İÇERİSİNDEKİ ISI ÜRETİMİ NEDENİYLE OLUŞAN TERMAL GERİLMELERİN ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Gülcan ANLAYAN * GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu çalışmada; içerisinde ısı üretimi olan bir ucu sabit diğer ucu serbest, elastik-lineer plastik malzemeden yapılmış silindirik çubuktaki gerilme ve plastik gerinimler elde edilmiştir. Çözüm için Tresca Akma Kriteri ve Akış kuralı kullanılmıştır. Yük parametresi olarak tanımlanan ısı üretimi arttıkça, silindirik çubukta akma meydana gelmektedir. Çubukta oluşan akma bölgeler halinde incelenmiştir. Her bir bölgedeki gerilme ve plastik gerinimleri elde ederken; denge denklemi, Tresca akma kriteri, akış kuralı ve plastik sıkıştırılamazlık şartı kullanılmıştır. Gerilme ve plastik germim ifadelerindeki sabitler, süreklilik ve sınır şartlarından bulunmuştur. Problemin çözümünde analitik yöntemler kullanılmaya çalışılmış ancak; lineer olmayan denklem sistemlerinin aynı anda çözümü ve gerilme dağılımlarının elde edilmesinde nümerik yöntemler kullanılmıştır. Sonuç olarak farklı yük parametreleri için gerilme-gerinim dağılımları grafıklenmiştir. Bilim Kodu : 625 02 02 Anahtar Kelimeler : Gerinim Pekleşmesi, Akma kriteri, Plastik Sıkıştırılamazlık, Akış kuralı, Elastik-lineer Plastik Malzeme, Gerilme-Gerinim Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Müfit GÜLGEÇ
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF STRESSES AND STRAINS IN A SOLID CYLINDER HAVING UNIFORM HEAT PRODUCTION RATE AND MADE OF ELASTIC LINEARLY PLASTIC MATERIAL (M.Sc. Thesis) Gülcan ANLAYAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September, 1997 ABSTRACT In this study, stresses and plastic strains are obtained analyticaly for a solid cylinder of elastic linearly plastic material with a fixed end the other end free. Tresca Yield Criterion is used to obtain the analytical solution. As load parameter, which was defined as heat production rate, increases, yielding takes place in the cylinder. Plastic deformation of the cylinder is studied for different regions separetely. For each plastic region equilibrium equation, Tresca Yield Criterion, and plastic incompressibility condition are used for the analysis. Constants of stress and plastic strain equations are obtained by considering continuity and boundary conditions in different plastic regions. Analytical methods are used to solve the problem. To obtain the solutions of non-linear equations, numerical methods are used. At the end, stresses and plastic strains are plotted for different load parameters. Science Code : 625 02 02 Key Words : Strain Hardening, Yield Criteria, Plastic Incompressibility, Yield Flow, Elastic-Linear Plastic Material, Stress-Strain. Page Number : 93 Adviser : Yrd.Doç.Dr. Müfit GÜLGEÇ