Döşemeden ısıtma sistemlerinde son gelişmeler
Last developments in floor heating systems
  1. Tez No: 68165
  2. Yazar: HACI SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
DÖŞEMEDEN ISITMA SİSTEMLERİNDE SON GELİŞMELER (Yüksek Lisans Tezi) Hacı SERİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MART-1997 ÖZ Gelişmiş ülkelerde tüketilen enerjinin büyük bir kısmı ısıtmada kullanılmaktadır. Bu nedenle enerji kaynaklarının en verimli kullanımı, enerji tasarrufu ve çevrenin korunması bu konuda yapılacak çalışmalara büyük önem kazandırmaktadır. Döşemeden ısıtma sistemleri mekan ısıtmasında duyulur ısı yükünün karşılanmasında çok etkili avantajlar sunmaktadır. Güneş enerjisi sistemleri ve ısı pompaları gibi düşük sıcaklık ve düşük enerji yoğunluğu olan enerji kaynakları ile uyumlu çalışmasıyla birlikte enerji tasarruf potansiyeline sahip olması bu avantajlardan sadece bir kaçıdır. Ayrıca metal boruların dezavantajlarını ortadan kaldıran plastik boruların kullanımının yaygınlaşması ile döşemeden ısıtma cazip ısıtma sistemi haline gelmiştir. Bu çalışmada döşemeden ısıtma sistemlerinin başlangıçtan günümüze, sistem, malzeme ve uygulamadaki gelişmeler açısından genel bir değerlendirmesi yapılmış ve avantajları tartışılmıştır. Yapılan literatür araştırması ile son yıllardaki çalışmalar gösterilmiştir. Neticede araştırılması gereken konular tespit edilmiş ve ülkemiz açısından tavsiyelerde bulunulmuştur. Anahtar kelimeler : Isıtma sistemi, Döşemeden ısıtma sistemleri
Özet (Çeviri)
LAST DEVELOPMENTS IN FLOOR HEATING SYSTEMS (Graduate Study Thesis) HACI SERİN GAZİ UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TEKNOLOGY MARCH, 1997 ABSTRACT In the developed countries, a large amount of energy consumed has been used in heating. So the importance of the studies on the most effective usage of energy resources, energy savings and keeping environment clean increases everyday. Floor heating systems serve very effective advantages in compensating the sensible heat load in space heating. Those systems also have several advantages in having tie-in features with solar systems and heating pumps which work with low-temperature and low energy density and in having energy saving potential. In addition, by widespread usage of plastic hoses which eliminates the disadvantages of metallic hoses, the floor heating systems became one of the most prefrerred systems. In this study made the last developments in floor heating systems in the system, material and application areas has been analysed and the advantages has been discussed. In the literature survey performed, the last years studies is shown, and consequently, the subjects to be studied in the future is determined. Also there' re some recommandations for the future studies in our country. Key words : Heating systems, Floor heating systems