Ortasından ısıtılan elastik-lineer plastik malzemeden yapılmış silindirde elastik-plastik deformasyon analizi
Elastic-plastic deformation analysis of a centrally heated elastic-linear plastic cylinder
  1. Tez No: 76378
  2. Yazar: ÖZGÜR UĞUR AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada iki ucundan sabitlenmiş ve ortasında sabit sıcaklık bölgesi bulunan silindirik çubuk için elastik-plastik deformasyon analizi teorik olarak yapılmıştır. Analiz yapılırken akma kriteri olarak Tresca Akma Kriteri kullanılmıştır. Cismin plastik bölgedeki deformasyonu için lineer pekleşme modeli göz önüne alınmıştır. Analiz sonucunda geometrik parametre ve yük parametresine bağlı olarak, elastik-plastik deformasyon analizi yapılmış ve gerilme, gerinim, yerdeğiştirme ifadeleri elde edilmiştir. Bu ifadelerdeki pekleşme parametresinin gerilme, gerinim ve yerdeğiştirme ifadelerine etkisi nümerik örneklerle incelenmiş ve grafik olarak pekleşme parametresi etkisi görüntülenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study elastic-plastic deformation analysis of a solid cylinder with fixed ends having constant temperature zone in the center was made. For the analysis Tresca Yield Criterion was used and the material under consideration was considered to be the linear hardening one. At the end of the analysis stress, strain and displacement equations of the corresponding plastic zones were obtained. Effect of the hardening paremeter compared with perfectly plastic material was stutied numerically and graphically.