Ankara Bahçelievler ve Emek semtlerinde trafiğe bağlı kurşun kirlenmesinin atomik absorbsiyon spektroskopisi yöntemi ile araştırılması
Investigation of lead pollution related to traffic by atomic absorption spectroscopy method in Ankara-B.ahçelievler Emek area
- Tez No: 68167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ANKARA BAHÇELİEVLER ve EMEK SEMTLERİNDE TRAFİĞE BAĞLI KURŞUN KİRLENMESİNİN ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROSKOPİSİ YÖNTEMİ İLE ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisan Tezi) Hatice Gül SOMUNCUOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Her geçen gün çevremiz çeşitli kirleticilerin etkisi ile daha fazla kirlenmekte ve insan sağlığını gittikçe daha yüksek oranlarda tehdit etmektedir. Hem hava, hem toprak, hem de sularımızda kirlilik yaratan etkenlerden biriside benzinli motorlardan çeşitli şekillerde atılan kurşundur. Bu çalışmada, Ankara Bahçelievler ve Emek semtlerinde tarafiğe bağlı kurşun kirliliği araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 6 değişik noktadan 6 ay boyunca toprak örnekleri alınmış ve bunlar Atomik Absorpsiyon Spektrometresi yöntemi ile analiz edilmiş, sonuçlar tartışılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224.07.01 Trafik, Kurşun Kirliliği 79 Doç. Dr. Ramazan TEZCAN
Özet (Çeviri)
(M. Sc. Thesis) Hatice Gül SOMUNCUO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT Nowadays our environment is progressively getting polluted by several pollutants. This carries out great risk for the health of our environment and human beings. One of these pollutants is lead thrown away from gasoline engines. In this study, in order to find out the amount of the lead pollution related to traffic in Ankara-Bahçelievler and Emek area, top soil samples were taken from 6 points, during 6 months. Using Atomic Absorption Spectroscopy method chemical analyses are carried out and the results are discussed. Sience Code Key Words Page Number Adviser 224.07.01 Traffic, Lead pollution 79 Assoc. Prof. Ramazan TEZCAN