Algılanan yönetici desteğinin işe yabancılaşmaya etkisinde öznel kariyer başarısı ve psikolojik güvenin rolü
The role of subjective career success and psychological safety in the effect of perceived manager support on work alienation
- Tez No: 873380
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDULLAH NEJAT BASIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, zaman içerisinde çalışanların karşılaştıkları zorluklar ve istenmeyen durumlarla beraber kendini gösteren işe yabancılaşma kavramı ele alınmıştır. Bireysel ve durumsal anlamda bakıldığında işgörenin ilk seviyede bağlı olarak çalıştığı yöneticisinden gördüğü desteğin bireyin işyerinde kendine yabancılaşmasına, yaptığı işi anlamsız bulmasına veya işyerinde güçsüz hissetmesine ters yönde etki yapabileceği değerlendirilmektedir. Değişkenler arasında kurulan bu ilişki toplanan veriler ile SPSS 25.0, PROCESS 3.5.3 ve AMOS 20.0 yazılımları kullanılarak yapılan korelasyon, doğrulayıcı faktör, regresyon analizleri ile test edilecektir. Bireysel değişkenlerden öznel kariyer başarısı kavramı, kişinin kendini öznel olarak kariyerinde başarılı görüp görmediğiyle alakalı olup, algılanan yönetici desteğinin işe yabancılaşmaya etkisinde aracı bir role sahip olabileceği düşünülmektedir. Son olarak bireyin psikolojik dünyasında kendine duyduğu güven ve bu güvenin işyerindeki yansımaları da, bu araştırmanın konusu içine dahil edilerek bu değişkenlerin belirli bir bütün ve model çerçevesinde birbirleriyle olan ilişkisi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Bu araştırma, örgütler açısından oldukça değerli olan işgörenlerin işe yabancılaşma davranışına etkilerde bulunan değişkenlerin etkisini araştırma amacıyla hazırlanmış olup, örgütler açısından işe alım, yetiştirme ve eğitim, işten çıkarma, verimlilik artırma, zaman ve para kaybını önleme açısından önemli bir araştırma olarak görülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of work alienation, which manifests itself with the difficulties and undesirable situations that employees encounter over time, is discussed. When viewed from an individual and situational perspective, it is evaluated that the support an employee receives from his/her manager at the first level may have a negative impact on the individual's alienation from himself in the workplace, finding his work meaningless, or feeling powerless in the workplace. This relationship established between the variables will be tested with the collected data and correlation, confirmatory factor and regression analyzes using SPSS 25.0, PROCESS 3.5.3 and AMOS 20.0 software. The concept of subjective career success, one of the individual variables, is related to whether the person subjectively sees himself as successful in his career, and it is thought that perceived manager support may have a mediating role in the effect of work alienation. Finally, the individual's self-confidence in his psychological world and the reflections of this confidence in the workplace were included in the subject of this research and this research was conducted to examine the relationship between these variables within the framework of a certain whole and model. This research was prepared to investigate the effects of variables that affect the work alienation behavior of employees, which is very valuable for organizations, and can be seen as an important research for organizations in terms of recruitment, training and education, dismissal, increasing productivity, and preventing loss of time and money.