Sosyal bilgiler öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme araçları hakkındaki görüşleri ve uygulama örnekleri
Social science teachers opions on measurement and evaluation tools and practike examples
- Tez No: 681836
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin hedeflerini belirlemek, içeriğin düzenlenmesini sağlamak ve çıkan sonuçların değerlendirilmesinde temel olarak kullanılan süreç ölçme ve değerlendirme işlemleridir. Bu çalışmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde kullandıkları ölçme ve değerlendirme araçlarına ilişkin görüşlerini ortaya koymak ve uygulama örneklerini bu doğrultuda incelemektir. Araştırma tarama modeline uygun olarak tasarlanmış nitel bir çalışmadır. Tarama modelinde geçmişte veya halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırma yaklaşımı olarak tanımlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'nın Pursaklar ilçesinde görev yapmakta olan 20 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu ve 20 sosyal bilgiler öğretmeninden alınan 2019-2020 eğitim öğretim yılına ait sınav kağıtları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular betimsel analiz yöntemi ve doküman incelemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında sosyal bilgiler öğretmenleri tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme araçlarını olumlu bulmakla birlikte ağırlıklı olarak klasik ölçme ve değerlendirme araçlarını kullanma eğiliminde oldukları görülmüştür. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin daha çok klasik ölçme ve değerlendirme araçlarını tercih etmelerinin sebepleri ise; hazırlama, uygulama ve objektif değerlendirmede kolaylık sağlamasıdır. Tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme araçlarının tercih edilmeme sebepleri ise; sosyal bilgiler eğitimi için ayrılan haftalık ders saatinin yetersiz olması, sınıf mevcutlarının kalabalık olması ve öğretmelerin bu ölçme araçlarına aşina olmamasından kaynaklanmaktadır. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin bu ölçme araçlarını kullanırken karşılaştıkları sorunlara dair düşünceleri ise zamanın yetersiz olması, sınıfların kalabalık olması ve bu araçların öğrenci seviyesinin üstünde olmasından kaynaklanmaktadır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin uygulama örneklerinde de klasik ölçme ve değerlendirme araçlarının yoğunlukla kullanıldığı görülmüştür. Öğretmenlerin uygulama örneklerinde görülen tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme araçları ise dilsiz haritalar ve kavram haritaları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Quantification and consideration processes are the basic processes used to determine the objectives of education and training activities, to organize the content and to evaluate the results. The aim of this study is to reveal the opinions of social studies teachers about the measurement and evaluation tools they use in social studies lessons and to examine the application examples in this direction.The research is a qualitative study designed in accordance with the survey model. The survey model is defined as a research approach that aims to describe a past or present situation as it is. The study group of the research consists of 20 social studies teachers working in Pursaklar district of Ankara.Semi-structured interview form and exam papers from 20 social studies teachers for the 2019-2020 academic year were used in the research. The findings obtained in the research were analyzed by descriptive analysis and document review. Considering the results of the research, it is seen that although Social Studies teachers find complementary measurement and evaluation tools positive, they tend to use classical measurement and evaluation tools predominantly. The reason of classical measurement and evaluation tools are preferred more by Social Studies teachers is that they provide convenience in preparation, application and objective evaluation. The reasons why complementary measurement and evaluation tools are not preferred are. This is due to the inadequacy of the weekly course hours allocated for social studies education, the crowded classrooms and the teachers' unfamiliarity with these measurement tools. The thoughts of social studies teachers about the problems they encounter while using these measurement tools are that the time is insufficient, the classes are crowded and these tools are above the student level.It was observed that classical measurement and evaluation tools were used intensively in the application examples of the teachers participating in the research. It was seen that the complementary Quantification and consideration tools seen in the application examples of the teachers were dumb maps and concept maps.