Robotların sanayide kullanımı ve imalatı
Using and manufacturing of industrial robotics
- Tez No: 68188
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
SANAYİDE ROBOT KULLANİMİ VE İMALATI ( Yüksek Lisans Tezi ) Ahmet AKBABAOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Bu tezde, robot tasarımı fonksiyonları ve analizi, robot manüpilatörleri ve esnek imalat sistemleri tanımlanmıştır. Tezde bundan başka, robot manüpilatörlerindeki bilgisayar temeli, onların tanımlanması, robot kullanım alanları, robot gelişimi ve evrimi, robotun geometrik tasarımları ve çalışma sahası, robot bilek ve tutucu kullanımları, robot sürücü sistemleri incelenmiştir.Sonuçta robot manüpilatörlerinden örnekler verilerek doğruluk, çözüm ve tekrarı incelenmiştir.Bu tezin teknik gayesi, robot tasarımı ve analizlerinin fonksiyonlarının uygulanması, yapısal fonksiyonları, ürün, yapısal tasarım ve analizlerinin bilinmesi, tezgah ve üretim ile ilgili bilgilerin derlenmesidir. Bilim Kodu : 6260801 Anahtar Kelimeler : Robot sistemler, robot tasarımı Sayfa adedi : 57 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ali Yücel UYAREL
Özet (Çeviri)
USING AND MANUFACTURING OF INDUSTRIAL ROBOTICS ( M. Sc. Thesis) Ahmet AKBABAO?LU GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHONOLOGY June 1997 ABSRACT This thesis is defined as the analyses and functional design of robots, robotic manipulators, and flexible manufacturing systems.Also this study deals with a general introduction to computer-based robotic manipulators and their definitions and areas of application, a history on robotics evolution and revolution, robot geometrical configurations and workspace, the wrist and gripper subassemblies, robot drive systems, and the importance of resolution, accuracy, and repeatability for robotic manipulators as well as some examples.The technical goal of this thesis is preparation for performance of the functions of analysis and design or of the functions of construction, production, operation with full knowledge of analysis and desing of the structure, machine, process involed. Science code : 6260801 Key words : Robotic systems.robot desing Page number : 57 Advisor : Prof. Dr. Ali Yücel UYAREL