The factors affecting the urban creative mobility in Turkey: A case perspective of academicians of ÖYP
Türkiye'de yaratıcı mobilite'yi etkileyen kentsel etmenler: ÖYP'li akademisyenlerin perspektifinden bir vaka çalışması
  1. Tez No: 681950
  2. Yazar: GÜREL SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Çağdaş kapitalist dünya, son yıllarda ekonomik büyüme ve birikim için uzmanlaşmış, katma değerli üretim ve yaratıcılığı öne çıkaran gündemi takip etmektedir. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin şehirleri, ekonomilerini yaratıcı üretim ve kalkınmayı sağlayan sektörlere çevirdi. Bu tür arayışların kilit bileşeni, yaratıcı üretime dahil olan bireylerdir. Bu bireylerin oldukça yaratıcı, hareketli oldukları ve kaliteli bir yaşam standardı izledikleri varsayılmaktadır (Florida, 2012). Bu nedenle, bir yerin mekansal faktörlerinin, bu yaratıcı bireylerin konum tercihini belirledikleri üzerinde durulmaktadır. Florida (2012/2002) tarafından akademi sektöründe bu tür kişilerin bulunduğu ileri sürülmektedir. Türkiye'de ÖYP (Öğretim Elemanı Yetiştirme Programı) üyeleri, farklı şehirleri kapsayan akademisyen yetiştirme ve dağıtma programının bir parçasıdır. Çalışacakları yer tercihleri yerleşecekleri şehri de belirlemektedir. Bu araştırma, yaratıcı bireyler olarak akademisyenlerin mekansal anlamda bir şehire yönelme ve kalıcı kalma kararlarında hangi kentsel faktörlerin etkili olduğunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Makro ölçekte, görece gelişmiş kentlere yönelik tercihlerin daha fazla olup olmadığını anlamak için kısmi korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre, seçilen üniversitelerin akademik başarısı ne olursa olsun, ÖYP'li akademisyenlerde büyükşehirlere yönelik bir tercih süreci söz konusudur. Mikro ölçekte ise ÖYP akademisyenleri ile literatürde yer alan“hard and soft locational factors”yaklaşımı ve“ekonomik gelişmişliğin 3T'si”temel alınarak bir anket yapılmıştır. Sonuçlar,“hard locational”faktörlerin hala önemli olduğunu gösterirken,“soft locational”faktörlerin de yaratıcı bireyleri cezbetme ve tutmada önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent decades, the cities of the economically advanced nations have turned their faces to the sectors that input creative production and development for further economic growth and accumulation. The critical component of those sectors is the individuals that are involved in creative production. The creative sector workers are assumed to be highly creative, mobile, and pursue a quality standard of life (Florida, 2012/2002). The spatial merits of a place, therefore, determine their behavior of location preference. It is asserted by Florida (2012/2002) again that such individuals also exist in the sector of the academy. The research focuses on the Teaching Staff Training Program (ÖYP) in Turkey that aims to coordinate Turkish universities to train and mobilize young academics. The program is based on the locational choice of young academics for their training and post-training academic career activities. Their preference for work location also determines the place they live. This research aims to assess which urban spatial factors affect the locational decisions of those academics as creative individuals. On the macro-scale, partial correlation analysis is conducted to determine if there is a preference towards relatively developed cities in the context of the program. According to the results, there is a strong partial correlation between the development level of the provinces and the locational preferences of ÖYP candidates. These preferences are independent of the academic success of the selected universities. On the micro-scale, a survey has been conducted with the academicians of ÖYP. This survey is based on the“hard and soft locational factors”approach and“3T's (Technology, Talent, and Tolerance) of economic development”in the literature. Results indicate that not only 'hard' factors like infrastructure in the city but also 'soft' factors like tolerance to newcomers play a significant role in attracting and holding creative individuals.