Hatay'da Girit muhacirleri ağzı
The dialects of Cretan refugees in Hatay
  1. Tez No: 682174
  2. Yazar: FATMA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 596
Özet
Türkiye Türkçesi ağız araştırmaları 19. yüzyılın ikinci yarısından bugüne yapılmaya devam edilmektedir. Yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından sürdürülen bu araştırmalar, standart dilin özellikleriyle birlikte arkaik ve farklı dil özelliklerini barındıran, yazı dilinde kullanılmayan pek çok sözcük ile zengin söz varlığına sahip olan, Türk dilinin zenginliğini ortaya çıkarmak açısından büyük önem taşıyan ağızların Türkçenin ses bilgisi, şekil bilgisi özelliklerine ışık tutması, medya, iletişim, ulaşım vb. unsurların gelişmesine paralel olarak ÖTT'den etkilenen TT ağızlarının kayıt altına alınması bakımından oldukça önemlidir. Ülkemizde yapılan dil araştırmaları henüz yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Bu çalışmamız Türkiye sınırları dışında kalan Girit'ten çeşitli siyasi olaylar sebebi ile Türkiye'ye getirilip Hatay'a yerleştirilen Girit muhacirlerinin ağzını inceleyerek alana küçük de olsa bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Hatay'da yaşayan Girit muhacirlerinin ağız özellikleri tespit edilmiştir. Bu tespitler, Girit muhacirlerinin yerleştiği 3 köyden derlemeler yapılarak ortaya konmuştur. Çalışma“Giriş”,“Kavramsal Çerçeve”,“Yöntem”,“Bulgular”“Metinler”,“Sonuç”,“Kaynakça”ve“Dizin ve Sözlük”bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmaya dair problem, araştırmanın amacı, araştırmanın önemi, araştırmanın sınırlılıkları belirtilmiştir. Kavramsal Çerçeve bölümünde, araştırmaya dair kavramsal açıklamalar ve çalışma sahasına dair bilgiler belirtilmiştir. Yöntem bölümünde, araştırmanın yöntemi anlatılmıştır. Bulgular bölümünde, Hatay ili Girit muhacirleri ağızlarının ses bilgisi ve biçim bilgisi özellikleri ele alınmıştır. Metinler bölümünde, Hatay ilinde Girit muhacirlerinin yaşadığı 3 köyden derlenen 31 metin numaralandırılarak verilmiştir. Sonuç bölümünde, Hatay ili Girit muhacirleri ağızlarının genel özellikleri sıralanmıştır. Dizin ve Sözlük bölümünde ise çalışmanın temel verisi olan metinlerin gramatikal dizini yapılmış ve sözlük oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dialect studies of Turkey Turkish have been carried out since the second half of the 19th century. These studies, carried out by domestic and foreign researchers, are of great importance with regards to shedding light on the phonetic and morphological features of Turkish by the dialects which contain archaic and different language features together with the features of the standard language, which have a rich vocabulary with many words that are not used in the written language, which are crucial in terms of revealing the richness of the Turkish language, and with regards to recording Turkey Turkish dialects influenced by Standard Turkey Turkish in parallel with the development of media, communication, transportation etc. Language studies in our country have not yet reached a sufficient level. This study aims to make even a small contribution to the field by examining the dialect of the Cretan refugees who were brought to Turkey by population exchange and were settled in Hatay. In this study, the dialect characteristics of the Cretan refugees living in Hatay are determined. These determinations were put forth by means of compilations from the three villages where the Cretan refugees settled. The study consists of“Introduction”,“Conceptual Framework”,“Methods”,“Results”,“Texts”,“Conclusion”,“References”, and“Index and Dictionary”sections. In Introduction, the problem of the research, the purpose of the research, the importance of the research, and the limitations of the research are specified. In Conceptual Framework, conceptual explanations regarding the research and information regarding the field of study are stated. In Method, the method of the research is explained. In Findings, phonetic and morphological features of the dialects of the Cretan refugees in Hatay province are discussed. In Texts, 31 texts compiled from 3 villages where Cretan refugees lived in Hatay province are presented with their respective numbers. In Conclusion, the general characteristics of the dialects of the Cretan refugees in Hatay province are listed. In Index and Dictionary, the grammatical index of the texts, which is the basic data of the study, and a dictionary are created.