Grafik tasarımda kavramsal fotoğraf; sosyal sorumluluk afişleri üzerine bir inceleme
Conceptual photography in graphic design; a review on social responsibility posters
- Tez No: 682176
- Danışmanlar: PROF. F. GONCA İLBEYİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Grafik tasarım ve kavramsal fotoğraf güçlü göstergesel mesajlarla bezeli, fikrin biçimden önce geldiği görsel iletişim alanlarıdır. Kavramsal fotoğraf kurgulanabilme, manipüle edilebilme, çoklu mesaj üretebilme özellikleriyle grafik tasarım ürünlerinde mesajın daha güçlü iletilmesini sağlayabilmektedir. Sosyal sorumluluk projeleri için yapılan afiş tasarımları fotoğrafın yoğun olarak kullanıldığı alanlardır. Bu sebeple araştırmanın son bölümünde sosyal sorumluluk projeleri için yapılan afiş çalışmaları incelenmiştir. Kavramsal fotoğraf, mesajları daha anlaşılır kılabilmesi bakımından tasarımda kullanılan önemli bir görsel iletişim alanıdır. Elbette ki sosyal sorumluluk projeleri için yapılan tasarımlardaki önemi daha da büyüktür. Sosyal sorumluluk tasarımlarının değerli bir misyonu vardır, bu misyon tüm canlılar için daha yaşanır bir dünya oluşturabilmek adına, yapılan uygulamalar aracılığıyla, toplumda var olan sosyal sorunlar konusunda farkındalık oluşturulmasına ve bu sorunların çözümüne yardım etmektir. Bu konuda yapılan çalışmalarda yüzeysel, sıradan, kalitesiz, şiddet içeren, hedef gösteren, yanlış ve olumsuz mesajlar verecek biçimde kurgulanan fotoğrafların kullanılması sadece anlam aktarımında hatalara sebep olmaz, aynı zamanda izlenmeme ve kanıksanma sorununu ortaya çıkarır. İyi kurgulanmış, hem görsel hem de kavramsal bakımdan güçlü, yenilikçi, izleyici ile etkileşim kuran fotoğraflar afişin izlenebilme süresini uzatır, kişi ile görsel arasındaki iletişim kanallarını açık tutar, mesaj hakkında düşünmeye teşvik eder. Tez çalışmasının son bölümünde incelen afiş konuları sosyal sorumluluk proje çalışmaları içerisinden seçilmişlerdir. Bu konuların seçilmesindeki sebepler, tüm dünyayı ve toplumsal yaşamı yakından ilgilendirmesi, yasalarla korunuyor olmasıdır. Uygulama çalışmaları da seçilen bu konular temel alınarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Graphic design and conceptual photography are areas of visual communication with strong semiotic messages, where the idea comes before the form. Conceptual photography can provide a stronger message in graphic design products with its ability to be edited, manipulated and produced multiple messages. Poster designs for social responsibility projects are areas where photography is used extensively. For this reason, in the last part of the research, poster studies for social responsibility projects were examined. Conceptual photography is an important visual communication field used in design in terms of making messages more understandable. Of course, its importance in the designs made for social responsibility projects is even greater. Social responsibility designs have a valuable mission, this mission is to help raise awareness about social problems existing in society and to solve these problems through practices in order to create a more livable world for all living things. The use of superficial, ordinary, poor quality, violent, targeting, false and negative messages in the studies conducted on this subject not only causes errors in the transfer of meaning, but also creates the problem of not being watched and taken for granted. Well-constructed, visually and conceptually strong, innovative photographs that interact with the audience prolong the viewing time of the poster, keep the communication channels open between the person and the image, and encourage thinking about the message. The poster topics examined in the last part of the thesis were selected from among the social responsibility project studies. The reasons for choosing these subjects are that they are closely related to the whole world and social life and are protected by laws. Implementation studies were also created on the basis of these selected topics.