Hizmette yerellik ilkesi kapsamında belediyelere ait vergilerin değerlendirilmesi
Evaluation of municipal taxes within the scope of the principle of subsidiarity
  1. Tez No: 844799
  2. Yazar: NEJLA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL RAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Mahalli idareler, tüm ülkelerde kamu yönetiminin önemli bir unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu idareler yerel hizmetlerde verimliliği sağlamada vazgeçilmez kurumlardır. Mahalli idare denildiğinde akla ilk gelen idari birim belediyelerdir. Belediyeler idari ve mali özerkliğe sahiptirler. Bu özerklik daha çok gelirleri toplama ve harcama noktasında karar verme yetkisine dayanmaktadır. Sınırsız bir özerklikten söz etmek mümkün değildir. Belediyelere yerel halkın ortak ihtiyaçlarını karşılamak adına kanunlar doğrultusunda birçok görev ve yetki verilmiştir. Belediyeler tüm bu görevleri yerine getirmek amacıyla çeşitli harcamalar yapmakta ve bu harcamaların finansmanını sağlamak amacıyla yeterli gelir kaynağına sahip olması gerekmektedir. Belediyelerin finansman kaynaklarına bakıldığında öz gelirler, idarelerarası transfer gelirleri ve borçlanma gelirleri şeklinde sınıflandırmak mümkündür. Belediyelerin öz gelir kaynakları içerisinde en önemli paya sahip olan gelir kalemi vergilerdir. Ülkemizde belediye vergilerinin neler olduğu 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nda belirtilmiştir. Bu kanunda yer alan vergi gelirlerinin haricinde Emlak Vergisi gelirleri de belediyelerin önemli bir gelir kaynağıdır. Bu çalışmada belediyelere ait vergi gelirlerinin incelenmesi esas alınmıştır. Bu amaçla ilk olarak Türkiye'deki belediyelerin mali yapısı incelenmiş ve daha sonra belediye vergi gelirleri açıklanarak bu vergi gelirlerinin toplam gelirler içerisindeki payı ile her bir verginin gelir sağlama noktasındaki payı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Local administrations are an importantelement of public administration in all countries. These administrations are indispensable institutions in ensuring efficiency in local servis. When it comes to local administration, the first administrative unit that comes to mind municipalities. Municipalities have administrative and financial autonomy. This autonomy is mostly based on the decision making authority to collect revenues and to decide on the point of spending. It is not possible to talk about unlimited autonomy. Municipalities have been given many duties and powers in line with the laws in order to meet the common needs of the local people. Municipalities make various expenditures in order to fulfill all these duties and they must have sufficient income sources to finance these expenditures. Considering the financing resources of municipalities, it is possible to classify them as own revenues, transfer revenues between administrations and borrowing revenues. The income item, which has the most important share in the own revenue sources of municipalities, is taxes. What the municipal taxes are in our country are specified in the Law on Municipal Revenues No. 2464. Apart from the tax revenues included in this law, Property Tax revenues are also an important source of income for municipalities. This study is based on the examination of tax revenues of municipalities. For his purpose, firstly, the financial structure of municipalities in Turkey was examined and municipal tax revenues were explained and the share of these tax revenues in total revenues and the share of each tax in revenue generation were examined.