Karışık parabolik yoğunlaştırıcılı güneş kollektörlerinin teorik incelenmesi
Compand parabolic concentrating solar collector
  1. Tez No: 68250
  2. Yazar: İSMAİL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada güneş ışınımının; faydalı enerjiye dönüştürülmesi için kullanılan toplayıcılardan Parabolik Yoğunlaştırıcılı tip güneş kollektörleri hakkında genel bilgi verilecek ve Karışık Parabolik Yoğunlaştırıcı (KPY ) detaylı olarak ele alınıp bu tip yoğunlaştırıcıların ; güneş ısı güç santrallerinde, soğutma sistemlerinde kullanılmaları ve dizayn esasları incelenecektir. Ayrıca yoğunlaştırıcılı güneş kollektörlerinin güneşi izleme tip ve yöntemleri ile karışık parabolik yoğunlaştırıcıların çakışma açılan, yönü ve geometrisi ile alıcı yüzeyin optimizasyonu ve yoğunlaştırma oranlan hakkında teorik bilgi sunulacaktır. Tez içersindeki hesaplamalarda kullanılan formüller ve grafikler çeşitli kaynaklardan yararlanılarak belirtilmiş olup; İzmit ilinde Haziran ayı şartlan için gerekli açı ve ışınım hesaplan yapılarak bulunan değerler tablolarda gösterilmiştir. Seçilen Karışık Parabolik Yoğunlaştırıcı Modelinin faydalı ısıl enerji ve verim hesabı 100 -150°C alıcı yüzey sıcaklığı için yapılarak ; yoğunlaştırma oranına bağlı olarak yüksek sıcaklıklar elde edilebilmekte fakat; bu tip toplayıcılarda sıcaklık arttıkça verimin azaldığı görülmüş olup örnek bir hesap tarzı ortaya konmuştur. Verimin artırılması için ısıl kayıplar en aza indirilmeli ve seçici yüzey, örtü cinsi ile alıcı yüzeyin uygun seçilmesi gerektiği görülmüştür. xııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMPAND PARABOLIC CONCENTRATING SOLAR COLLECTOR KEYWORDS: In this investigation, it will be given genaral information for the parabolic concentrating type of collector of the sunbeam collector that converts sun rays to the useful energy and the (KPY) concentrated parabolic compand will be held detailed, therefore the design basis and the usage of this type of intensifiers on the sun heater power stations, cooling sistems is going to be investigated too. Besides, it will be presented as the theoretical information related to the method the sun tracking type of sun ray collector having denser, the congruent degrees, the way and the geometry of the parabolic intensifier, the optimisation of the receiver surface and the dense ratio. The formulas and the charts used for calculation in thesis are clarified giving the name of the source material and also the calculationof the required degree and radiation was mode for the city İzmit in June and the values showed on the charts.Useful heat energy and the production rate are calculated for the receiver surface heat under 100-150°C for the chosen cpc model and it's a clear fact that it's possible to gain high temperature depending on the concentration, however this kind of collector showed that raising temperature decreases the production then the sample calculation style was displayed. In order to increase the productivity it's essential that the thermal loss must be reduced to the minimum level and the selector surface must be chosen with convenient cover category and receiver surface. xiv