A study of ELL students' engagement and participation in online education during COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemi döneminde İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin çevrimiçi eğitime bağlılığı ve katılımına dair bir çalışma
- Tez No: 682595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
COVID-19 pandemisi patlak verdiğinden bu yana sadece ülkemizde değil tüm dünyada eğitim online olarak verilmekte. Öğrenciler, geleneksel eğitim yöntemine alıştıkları için öğrenmelerini derinden etkileyen bu değişimle yüzleşmek zorunda kaldı. Bu yeni eğitim türüne nasıl katılım gösterdiklerini araştırmak için bu tez çalışması, öğrencilerin katılım düzeylerini anlamaya ve belirlemeye çalışmaktadır. Ayrıca, öğrencilerin çevrimiçi eğitime yönelik tutumları ile birlikte katılım, motivasyon ve memnuniyet arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evreni aynı bölümlerde okuyan tüm öğrencileri kapsamakla birlikte, elverişlilik örnekleme aracılığıyla iki devlet üniversitesinin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde okuyan öğrenciler bu çalışmanın katılımcıları olarak belirlenmiştir. Veri toplamak için çevrimiçi anket ve yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Toplam 186 öğrenci anketi yanıtlamış, 20 tanesi görüşmeyi kabul etmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 16', nitel verilerin analizinde ise içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular, ELL öğrencilerinin, beceriler, duygusal, katılım/etkileşim ve performans olmak üzere dört alt ölçek açısından orta düzeyde bir katılım düzeyine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca öğrenci katılımının motivasyon ve memnuniyet ile pozitif bir ilişkisi olduğu ve öğrencilerin hem avantaj hem de dezavantajları olan çevrimiçi eğitime karşı farklı tutumlara sahip oldukları sonucuna varılmıştır. Çalışma ayrıca pedagojik çıkarımlar, sınırlamalar ve gelecek çalışmalara yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the COVID-19 pandemic, education has been delivered online not just in our country but around the world. Students have to face this change which impacts their learning deeply because they are used to the traditional education method. To investigate how they engage in this new education type, this thesis study tries to understand and determine the engagement levels of the students. Also, it seeks to reveal the relationship between engagement, motivation, and satisfaction, together with their attitudes towards online education. Although the universe of the study covers all students studying at the same departments, convenience sampling is utilized to determine the participants who are students studying at English Language and Literature departments at two state universities. An online questionnaire and semi-structured interviews were used to gather data. A total of 186 students responded to the questionnaire while 20 of them accepted to be interviewed. For the analysis of the data gathered through both methods, SPSS 16' was used to analyze quantitative data while content analysis was used to analyze qualitative data. The findings have revealed that ELL students have a moderate engagement level in terms of the four sub-scales; skills, emotional, participation/interaction, and performance. Additionally, it has concluded that student engagement has a positive relationship with motivation and satisfaction and that students have different attitudes towards online education which has both advantages and disadvantages in their eyes. The study also provides instructional implications, limitations, and recommendations for further research.