Ergenlerde internet bağımlılığının algılanan ebeveyn kabul/reddi, duygu düzenleme ve psikolojik belirtiler bağlamında incelenmesi
The examination of adolescent internet addiction, context of parental acceptance-rejection, regulation of emotions and psychological symptoms
- Tez No: 682596
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TOLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı internet bağımlılığı ile ebeveyn kabul/ reddi, duygu düzenleme ve psikolojik belirtiler arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 464 (231 kız / 243 erkek) lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma modeli olarak çalışmada, çok faktörlü yordayıcı korelasyonel araştırma ve nedensel karşılaştırmalı araştırma modelleri kullanılmıştır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği, Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, betimsel istatistik yöntemleri, bağımsız örneklemler t-testi, Pearson korelasyon analizi ve hiyerarşik çoklu regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, kız katılımcıların erkek katılımcılara göre anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon, depresyon, hostilite ve içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme ile dışsal işlevsel duygu düzenleme düzeylerinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Erkek katılımcıların kız katılımcılara göre ise daha yüksek baba reddine sahip olduğu görülmüştür. İnternet bağımlılığı düzeyi ile depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon, hostilite, içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme, dışsal işlevsel duygu düzenleme, dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme, baba reddi ve anne reddi arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anksiyete, olumsuz benlik, hostilite, içsel ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenlemenin internet bağımlılığının yordayıcıları arasında olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ilgili alanyazın ışığı altında tartışılmaya çalışılmış ve psikoloji uygulamaları kapsamında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the relationships among ınternet addiction, parental acceptance-rejectıon perceptıons, regulation of emotions and psychological symptoms. Sample group is composed of 464 high school students; 231 female, 243 male. The research was designed with a multifactorial predictive correlation research and causal comparative research models in terms of quantitative research approach. Demographic Information Form, Young's Internet Addiction Test-Short Form, Parental Acceptance- Rejection Questionnaire, Regulation of Emotions Questionnaire (REQ) for Adolescents and Brief Symptom Inventory were used to collect data. In this study, independent samples t–test, Pearson correlation analysis and hierarchical multiple regression were used to analyze the data. According to the results of the study, it has concluded that female participants have higher levels of anxiety, hostility, somatization, negative self, depression, internal dysfunctional emotion regulation and external functional emotion regulation than male participants and it was observed father rejection that male participants have higher levels of than female participants. There has a positive relationship between the level of internet addiction from the depression, anxiety, negative self, somatization, hostility, internal dysfunctional emotion regulation and external functional emotion regulation and external functional emotion regulation levels. Anxiety, negative self, hostility, internal and external dysfunctional emotion regulation have been found to be one of the predictors of internet addiction levels. The results obtained have tried to be discussed in the light of the relevant literature and recommendations have been made within the scope of psychology practices.