Üniversite öğrencilerinde duygusal yeme durumunun incelenmesi
Analysis of emotional eating status in university students
  1. Tez No: 682672
  2. Yazar: ESMANUR ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Duygusal yeme, bireylerin üzüntü, kaygı, stres gibi olumsuz duygular karşısında yemek yemeye yönelmesi ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Üniversite dönemindeki öğrencilerin yaşam tempolarının değişmesinden ötürü beslenme düzenlerinde değişimlerin olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan bu gözlemler doğrultusunda öğrencilerin, daha çok hazır gıdalara yönelmiş olduğunu, stres ve kaygıya bağlı olarak düzensiz beslenme alışkanlıklarının ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Bu çalışma üniversite öğrencilerinde duygusal yeme durumunun incelenmesi amacıyla Harran Üniversitesinde öğrenim görmekte olan 204 öğrencide yürütülmüştür. Öğrencilerin seçilmesi gelişigüzel örneklem metoduyla yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak 20 sorudan oluşan“Kişisel Bilgiler Formu”ve 35 sorudan oluşan“Türkçe Duygusal Yeme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 paket programı yardımıyla değerlendirilmiştir. Ölçeğin toplam puanı 150‟dir. 75 puan ve üstü duygusal yeme olarak kabul edilmektedir ve sonuçlarımıza göre ölçeğin ortalamasının düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Cinsiyet, BKI (Beden Kitle indeksi) değeri, herhangi bir hastalık durumun varlığı, diyet yapma durumu ve günde beslenilen öğün sayısı gibi parametreler ölçeğin alt boyutlarına göre kıyaslanarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya başlarken belirlediğimiz hipotezler genel itibariyle ölçeğin alt başlıklarını desteklemiştir ve çalışma sonucumuz bekleneni vermesi açısından başarılı olmuştur. Sonuç olarak öğrencilere düzenli olarak diyetisyenler ve psikologlar tarafından eğitimler verilmesinin faydalı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Emotional eating is an eating disorder characterized by individuals tendency to eat in response to negative emotions such as sadness, anxiety, and stress. It has been observed that there are changes in their diet due to the change in the life tempo of the students in the university period. In line with these observations, it is possible to say that students tend to prefer ready-made foods and that irregular eating habits emerge due to stress and anxiety. This study was conducted with 204 students studying at Harran University in order to examine the emotional eating situation in university students. The selection of the students was done using the random sampling method.“Personal Information Form”consisting of 20 questions and“Emotional Eating Scale in Turkish”consisting of 35 questions were used as data collection tools. The data were evaluated with the help of SPSS 22 package program. The total score of the scale is 150. 75 points and above is considered to be emotional eating, and according to our results, it was seen below its low average. Parameters such as gender, BMI (Body Mass Index) value, presence of any disease condition, dieting status and number of meals a day were evaluated by comparing them according to the sub-dimensions of the scale. While starting the study, the hypotheses were generally supported by determining the subtitles of the scale, and our study result was successful. As a result, it is thought that it may be beneficial to provide students with regular training by dietitians and psychologists.