Mısır cipslerinde fumonisin tirad varlığının araştırılması
Determination of fumonisin B1 and B2 in corn flakes
  1. Tez No: 682691
  2. Yazar: MEHMET KAHTALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAVİDAN DEMİR GÖKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosüreç Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Fumonisinler, tarla küfü olan Fusarium cinsi küfler tarafından, en fazla Fusarium verticillioides (moniliforme) ve Fusarium proliferatum türlerinin ürettiği mikotoksinlerdir. Fumonisinler dünyada mısırın en yaygın kontaminantıdır. Fumonisin B1, B2, B3, A ve C serileri metabolitlerine sahip olup bunlardan en yaygın ve en toksik olan Fumonisin B1 (FB1) ikinci olarak Fumonisin B2 (FB2) toksinidir. Fusarium spp. küfler tarla küfleri olduğu için, FB1 mısırda tarlada oluşmaktadır. FB1 atlarda leucoencephalomalacia, domuzlarda pulmoner ödem ve atlarda karaciğer kanserine neden olduğu bilinmektedir. Mısır tüketimi fazla olan Dünya'nın birçok bölgesinde insanlarda özefagus kanseri nedeni olduğu kuvvetle düşünülmektedir. Fumonisinlerin karsinojenik, hepatotoksik, nefrotoksik ve embriyotoksik olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uluslararası kanser araştırma ajansı (IARC) tarafından Grup 2B olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada, marketlerde satışı yapılan farklı markarlara ait mısır cipsi ve kahvaltılık mısır gevreği olarak 30 adet farklı numune alınmıştır. Örnekler methanol+asetonitril+su (25+25+50. v/v/v) ile ekstrakte edilmiştir. Ekstraksiyondan sonra C18 katı-faz kolondan geçirilerek azot gazı altında kurutulmuştur. Kurutulan ekstraktlar 200 μl asetonitril-su (50+50 v/v) ile çözülmüştür. Çözündürülen ekstraktlar birebir o-phthalaldehyde (OPA) türevlendirmesi yapılarak AOAC Offical Method 2001.04 göre kalibrasyonu yapılmış olan HPLC sisteminde okutulmuştur. Çalışılan 30 adet mısır cipsi ve gevreği örneğinden 27 (%90)'sinde FB1, 21 (%70)' inde FB2 belirlenen örneklerde toplam fumonisin (FB1+FB2) miktarları 4126 - 877,3 μg/kg arasında değişik oranlarda bulunmuştur. Gıda Kodeksine göre 4126 - 16,8 μg/kg arasında değişen miktarlarda toplam fumonisin belirlenmiş olup, 12 mısır cipsi örneğinde toplam fumonisin (FB1+FB2) miktarları, gıda kodeksinde verilen mısır bazlı limitlerin (800 ve 1000 μg/kg) üzerinde belirlenmiştir. Bunlar sırasıyla: 4126; 3079,8; 2921,7; 1787,9; 1677,9; 1658,6; 1355,4; 1307,0; 1137,5; 1065,9; 981,6; 877,3 μg/kg olarak saptanmıştır. Toplam fumonisin miktarı 4126-877 μg/kg arasında bulunan 12 örnek (%40) yönetmeliğe uygun bulunmamıştır. Bu çalışmada, 30 mısır cipsinin % 90' ında fumonisin B1, % 70'in de FB2 toksinine rastlanmıştır. Bu çalışma sonuçlarına göre, mısır cipslerinde FB1 3958,5 - 16,8 μg/kg; FB2 167,5 - 0,1 μg/kg arasında değişmiştir. 3 örnekte FB1 ve FB2 saptanmamıştır. 6 örnekte sadece FB1 saptanmış, FB2 saptanmamıştır
Özet (Çeviri)
Fumonisins are mycotoxins produced mostly by Fusarium verticillioides (moniliforme) and Fusarium proliferatum species. Fumonisins are the most common maize contaminant in the world. Fumonisins have B1, B2, B3, A and C series metabolites, the most common and most toxic of them, Fumonisin B1 (FB1), secondly Fumonisin B2 (FB2) toxin. For Fusarium spp. the molds are field molds, FB1 occurs in the field in maize. FB1 is known to cause leucoencephalomalacia in horses, pulmonary edema in pigs and liver cancer in rats. It is strongly thought to be the cause of esophageal cancer in humans in many regions of the world where corn consumption is high. It has been scientifically proven that fumonisins are carcinogenic, hepatotoxic, nephrotoxic and embryotoxic. It has been designated as Group 2B by the International Agency for Research on Cancer (IARC). In this study, 30 different samples were taken as corn flakes and breakfast cereals belonging to different brands sold in markets. The samples were extracted with methanol+acetonitrile+water (25+25+50. v/v/v). After extraction, the C18 solid-phase was passed through the column and dried under nitrogen gas. The dried extracts were dissolved with 200 μl of acetonitrile-water (50+50 v/v). The dissolved extracts were read in the HPLC system, which was calibrated according to the AOAC Offical Method 2001.04 by making one-to-one o-phthalaldehyde (OPA) derivatization. Total fumonisin amounts in 27 (90%) samples of 30 corn chips and flakes studied were found at varying rates between 0.0168 and 4.126 mg/kg. Total fumonisin (FB1+FB2) amounts in 12 corn chips samples were determined above the corn-based limits (800 and 1000 μg/kg) given in the food codex. These are respectively 4126; 3079,8; 2921,7; 1787,9; 1677,9; 1658,6; 1355,4; 1307,0; 1137,5; 1065,9; 981,6; 877,3 μg/kg It was determined as 0.8773 mg/kg. 12 samples with total fumonisin content between 4126-877 μg/kg were not found to comply with the regulation. In this study, fumonisin B1 toxin was found in 90% of 30 samples studied. According to the results of this study, FB1 3.9585- 0.0168 μg/kg in corn chips; FB2 ranged from 0.1675 to 0.0001 μg/kg. FB1 and FB2 were not detected in 3 samples. In 6 samples, only FB1 was detected and FB2 was not detected.