Sivas köftesine uygulanan ısıl işlemlerin Salmonella, Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7 üzerine etkilerinin incelenmesi
Nvestigation of the effects of heat treatments applied to Sivas meat on Salmonella, Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7
- Tez No: 682727
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM PELİN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma Sivas'ın yöresel yemeklerinden biri olan Sivas Köftesine uygulanan ısıl işlemin Salmonella, Listeria Monocytogenes ve Escherichia coli O157:H7 patojen mikroorganizmaları üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında sahada Sivas Köfte üretimi yapan işletmelerin pişirme prosedürleri incelenerek köfte iç sıcaklıkları, ızgara sıcaklıkları ve pişirme süreleri tespit edildi. Tespit edilen verilerle paralel olarak çalışmanın ikinci aşaması olan Salmonella, Listeria monocytogenes, Escherichia coli O157:H7 için ayrı ayrı 7±1 log kob/g düzeyinde inoküle edilen kıymalara Sivas Köfte formları verilerek elektrikli ızgarada pişirilmesi ile termal inaktivasyonları incelendi. 180 0C ızgara sıcaklığında her bir mikroorganizmanın
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of heat treatments applied to Sivas meatballs, one of the local dishes of Sivas, on Salmonella, Listeria monocytogenes, and Escherichia coli O157:H7 pathogenic microorganisms. At the first stage of the study, the cooking procedures of the companies producing Sivas meatballs were examined on site, and the core temperatures, grill temperatures, and cooking times of meatballs were identified. In parallel with the data identified, minced meat inoculated at a level of 7±1 log cfu/g separately for Salmonella, Listeria monocytogenes, and Escherichia coli O157:H7 was shaped as Sivas meatballs, and their thermal inactivations were investigated by cooking them on an electric griller, which was the second stage of the study. Meatballs' internal temperatures at which each microorganism was