Obezite önleme programının çocukların yeme davranışları, yeme bağımlılığı, fiziksel aktivite ve obezite görülme durumlarına etkisi.
Effect of obesity prevention program on eating behaviors, eating addiction, physical activity and obesity in children
  1. Tez No: 682771
  2. Yazar: DİLEK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Bu çalışma, çocuklarda obezite önleme programının çocukların yeme davranışları, yeme bağımlılığı, fiziksel aktivite ve obezite görülme durumlarına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Bu çalışmada, yarı deneysel yöntemlerden biri olan pre-post test eşleşmemiş grup modeli kullanılmıştır. Çalışma, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı iki devlet okulunda okuyan 5.sınıfta öğrenim gören girişim grubunda n=55 ve kontrol grubunda n=73 olmak üzere toplamda 128 öğrenci ile yürütülmüştür. Kontrol grubu rutin müfredat eğitim programını takip etmiş, girişim grubuna altı oturumdan oluşan obeziteyi önleme eğitim programı uygulanmıştır. Veriler, Sosyo-Demografik veri toplama formu, çocuklarda yeme davranışı anket formu, yeme bağımlılığı ölçeği, çocuk fiziksel aktivite anketi ile toplanmıştır. Veriler, çok gözlü ki-kare testi, Mc Neamer testi, Cochrane Q testi, tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş t-testi, güç analizi, etki büyüklüğü ve regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the effect of the obesity prevention program on children's eating behaviors, food addiction, physical activity, and the prevalence of obesity. Method: A pretest-posttest unmatched group model, which is one of the quasi-experimental methods, was used in the study. The study was carried out with a total of 128 5th-grade students enrolled in two state schools affiliated to İzmir Provincial Directorate of National Education, including 55 students in the intervention group and 73 in the control group. The control group followed a curriculum-based routine training program, while the intervention group received an obesity prevention training program consisting of six sessions. The data were collected using a socio-demographic data form, the child eating behavior questionnaire, the food addiction scale, and the physical activity questionnaire for children. The data were evaluated using the multi-eyed chi-square test, Mc Neamer's test, Cochrane Q test, multivariate analysis of variance in repeated measurements, Bonferroni corrected paired t-test, power analysis, effect size, and regression analysis.